Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

OBROVSKÁ STRATA Zomrel legendárny SPISOVATEĽ a textár Tomáš JANOVIC

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Slovensko zasiahla smutná správa. Vo veku 86 rokov vo štvrtok zomrel po dlhej chorobe básnik, aforista, textár piesní a autor kníh pre deti Tomáš Janovic. Potvrdila to rodina zosnulého umelca.

Tomáš Janovic sa narodil 22. máj 1937 v Bratislave. Bol slovenský spisovateľ, novinár, textár, básnik, autor rozhlasových, televíznych, divadelných hier a autor literatúry pre deti a mládež.

Pochádzal z rodiny úradníka a vzdelanie získaval v Bratislave a Košiciach, napokon však znovu v Bratislave, kde vyštudoval filozofickú fakultu Univerzity Komenského, odbor slovenčina a dejepis. Po ukončení štúdia nastúpil do redakcie satirického časopisu Roháč, kde pracoval v rokoch 1960 – 1991. Od roku 1991 sa profesionálne venoval literatúre.

Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Svoje diela začal publikovať v časopise Roháč už v roku 1954; knižný debut mu vyšiel v roku 1959. Venoval sa témam ako generačné problémy, obdobie vojny, rasové prenasledovanie a ďalšie. Taktiež však tematicky vychádzal zo spomienok na vlastné detstvo a mladosť, ktoré sa snažil zachytiť. Používal veľmi jednoduchý jazyk, voľný verš a najmä výborný rozprávačský talent a satirické myslenie.