Regióny Bardejov Top

OBROVSKÁ STRATA Zomrel SKVELÝ a všestranný tréner: Vychoval úspešných REPREZENTANTOV Československa

Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

BARDEJOV – Športovú a pedagogickú scénu navždy opustil v piatok 28. apríla 2023 vo veku 92 rokov Karol Bureš, ktorý pracoval aj na Priemyselnej škole stavebnej v Bardejove. Patril k všestranne nadaným športovcov s obrovským talentom, ktorý ale dokázal svoje skúsenosti odovzdávať aj mladším generáciám. Pod jeho rukami vyrástli mnohí reprezentanti.

 

Jeho športová dráha začala už v klube Sokol ČSSZ, kde sa z neho stala celoštátna dorastenecká špička, pričom sa venoval hlavne desaťboju. Šport mal hlboko zakorenený vo svojej krvi, pretože bol nielen trénerom v športovej gymnastike, ale aj v ľahkej atletike a za svoje trénerské pôsobenie vychoval hneď niekoľko generácií úspešných atlétov. Okrem atletiky sa venoval aj trénovaniu basketbalistov a hádzanárov. To však z jeho športového pôsobenia nie je všetko. Úspešne v Bardejove založil aj vzpieračský oddiel.

Zdroj: Facebook

Okrem svojej trénerskej dráhy, pracoval aj ako pedagóg na Strednej priemyselnej škole v Bardejove, kde v rokoch 1960 – 1977 učil telesnú výchovu, ako uvádza Atletika.sk.

Počas jeho života bola jeho aktívna práca aj niekoľkokrát ocenená. Veľkou poctou bolo, že sa stal vedúcim cvičiteľom skladby Sväzarmu a skladby pre vyspelý dorast aj na II. CS v Celoštátnej spartakiáde. Je nositeľom vyznamenania za zásluhy o rozvoj telovýchovy a športu a organizoval aj Športové hry mládeže.

Založil niekoľko športových krúžkov ako hádzaná, vzpieranie, ľahká atletika, volejbal, basketbal, športová gymnastika, no venoval sa aj zimným športov a založil krúžky ľadového hokeja a lyžovania.

Jeho všestrannými talentovanými rukami prešlo množstvo mladých výborných športovcov, ktorí reprezentovali nielen rodnú obec, ale aj Československo.