Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

OBROVSKÁ STRATA Zomrel významný REŽISÉR a bývalý RIADITEĽ divadla! Odišiel príliš skoro

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

BÁČSKY PETROVEC – Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov na svojom webe zverejnil oznam o obrovskej strate pre televízny a divadelný svet. Vo veku nedožitých 53 rokov nás nečakane opustil televízny a divadelný režisér Ján Čáni. O jeho úmrtí informuje aj Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Mgr. art. Ján Čáni, ArtD. (11. 2. 1971, Nový Sad – 15. 1. 2024, Báčsky Petrovec) bol diplomovaný divadelný režisér a doktor dramatických umení. Pôsobil v profesionálnom aj ochotníckom divadle, striedavo na Slovensku a v Srbsku. Bol tiež účastníkom profesionálnych divadelných festivalov v Belehrade, Kragujevaci, Kruševaci, Pirote, Dimitrovgrade, Zreňanine, Kotore, Azerbajdžane…, ako aj prestížnych ochotníckych divadelných festivalov v Martine, Prijepolji, Pančeve, Kule, Starej Pazove, Bečeji.

Bol režisérom množstva rozhlasových a televíznych projektov, no jeho prvoradým záujmom bolo divadlo pre deti. Bol nositeľom Ceny za vynikajúci prínos rozvoju a popularizácii divadla pre deti vo Vojvodine.

ján čáni
Zdroj: Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí

Od roku 1999 bol Ján Čáni zamestnancom RUV RTV Vojvodiny, kde pracoval ako režisér. V rokoch 2005 – 2006 bol riaditeľom Slovenského vojvodinského divadla.

Tento významný umelec nás opustil 15. januára 2024 v Báčskom Petrovci. Česť jeho pamiatke!