Regióny Domáce Kremnica

OBROVSKÁ STRATA Zomrel zakladateľ ZNÁMEHO umeleckého rodu: Získal verejné uznanie

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

KREMNICA – Slovensko prišlo o umelca, ktorý nás svojou umeleckou tvorbou prezentoval aj na výstavách v Poľsku, Českej republike i v Taliansku. Umeleckú scénu navždy opustil pedagóg, sochár a medailér Milan Ondrík, ktorý svoje výstavy často realizoval aj so svojím nemenej talentovaným synom Marekom.

 

Umelecká scéna na Slovensku smúti, pretože ju vo veku 80 rokov opustil v sobotu  29. apríla 2023 akademickú sochár, pedagóg, monumentalista a medailér Milan Ondrík.

Milan Ondrík sa narodil 22.marca 1943 v Gáni. Svoje vysokoškolské štúdiá absolvoval v Bratislave na Vysokej škole výtvarných umení v odbore figurálne sochárstvo. Väčšinu svojho dospelého života prežil v Kremnici, kde najprv pracoval ako pedagóg na Súkromnej strednej škole umeleckého priemyslu, ktorá sa neskôr premenovala na Školu úžitkového výtvarníctva, a potom sa stal na dlhú dobu výtvarníkom v slobodnom umení. Za manželku si zobral taktiež umelkyňu, fotografku Alenku. Po jej smrti si jeho srdce získala výtvarná redaktorka.

Umelecký talent si rozvíjal aj počas študijného pobytu v Belgicku na Kráľovskej akadémii výtvarných umení. Aktívne sa zúčastňoval aj na vzniku a realizácii Sympózia slovenskej medaily a Medzinárodného sympózia medailí a mincí v Kremnici, ktoré trvajú dodnes.

Jeho umeleckú tvorbu bolo možné vidieť na mnohých výstavách v Kremnici, Bratislave, Trenčíne, Levoči i v Dolnom Kubíne v rámci individuálnych i kolektívnych výstav, ale aj výstavných projektoch so synom Marekom, ktoré sa realizovali aj v zahraničí: Poľsku, Taliansku či Českej republike. Pri príležitosti 680. výročia založenia mesta Kremnica, mu bolo udelené verejne uznanie.

Viac sa o jeho živote a tvorbe môžete dočítať na jeho vlastnej webovej stránke, ktorá nesie názov s jeho menom. O jeho sochárskej tvorbe vyšla aj publikácia s názvom Sochár Milan Ormandík, ktorú napísali Zuzana Gažíková a Ľudovít Petránsky.