Regióny Gelnica

Obyvatelia Gelnického okresu majú po vyše štyroch rokoch k dispozícii pohotovosť

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

GELNICA – Po viac ako štyroch rokoch má spádové územie Hnileckej doliny k dispozícii pohotovosť. Od začiatku mesiaca funguje v Gelnici pevný bod ambulantnej pohotovostnej služby (APS) pre dospelých. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Terezková s tým, že v tomto kraji sú tak obsadené všetky APS.

 

Aktuálne sa v uvedenom pevnom bode strieda osem dobrovoľne slúžiacich lekárov a traja povinne slúžiaci. „Čo sa týka dostupnosti, tá je daná zákonom. To znamená, že služba funguje v pracovné dni od 16.00 h do 22.00 h, počas sviatkov a cez víkendy od 7.00 h do 22.00 h,” spresnila. Podľa jej slov má každé spádové územie v kraji funkčnú pohotovosť, čo sa okrem KSK v rámci Slovenska podarilo len Trnavskému kraju.

Primátor Gelnice Dušan Tomaško prostredníctvom mesta na sociálnej sieti pripomenul, že od 15.00 h obyvatelia okresu v uplynulých rokoch nemali k dispozícii lekára.

Vtedajšia lekárska služba prvej pomoci bola v Gelnici zrušená 1. júna 2015 na žiadosť neziskovej organizácie, ktorá ju prevádzkovala. „Nakoľko splnila všetky podmienky, kraj žiadosti vyhovel. Dôvodom boli podľa našich informácií ekonomické a personálne problémy súvisiace s prevádzkou lekárskej služby prvej pomoci, ako aj dlhodobé negatívne hospodárske výsledky,“ povedala Terezková. Okrem toho prevádzkovateľ nedokázal zabezpečiť dostatok sestier aj lekárov na ambulanciu, čo malo za následok vysokú frekvenciu ich služieb. Prevádzka APS v Gelnici bude podľa KSK náročná na dlhodobú udržateľnosť, no závisieť to bude aj od vzťahov organizátora s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

V Gelnici plánujú zriadiť aj lekárenskú pohotovostnú službu. Prevádzku by mala začať od 1. decembra. Podľa KSK zámerom bolo, aby fungovala od 1. novembra. „Vzhľadom na legislatívne podmienky sme jej spustenie museli posunúť,“ uzavrela Terezková.