Spoločnosť Zahraničné

Odborníci preverujú účinky ibuprofenu v súvislosti s COVID-19

Ilustračná foto: pixabay

ŽENEVA – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok odporučila ľuďom s možnými symptómami ochorenia COVID-19, aby neužívali liečivo ibuprofen bez konzultácie s lekárom. Informovala o tom agentúra DPA.

 

“V rámci samoliečby odporúčame paracetamol, nie ibuprofen,” povedal na tlačovej konferencii v Ženeve hovorca WHO Christian Lindmeier.

Zdôraznil pritom, že žiadne štúdie vykonané v poslednom období ibuprofen nespájajú so zvýšenou úmrtnosťou. Dodal však, že experti celú záležitosť v súčasnosti skúmajú.

Vyjadrenie hovorcu WHO prichádza po tom, ako francúzske úrady varovali pred užívaním nesteroidových protizápalových látok (NSAID) proti symptómom ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus SARS-CoV-2. Táto skupina liečiv zahŕňa aj ibuprofen a aspirín.

Odborný časopis The Lancet minulý týždeň zverejnil hypotézu, na základe ktorej môžu niektoré lieky obsahujúce ibuprofen predstavovať riziko pre ľudí trpiacich ochorením COVID-19, ktorí okrem toho majú vysoký krvný tlak alebo diabetes.