Domáce Top

Odchod Británie? Škoda pre nich i pre nás, tvrdí Remišová

BRATISLAVA – Odchod Británie z EÚ je podľa poslankyne OĽaNO Veroniky Remišovej veľká škoda pre nich, aj pre nás. Ako povedala dnes pre agentúru SITA, rokovania o podmienkach vystúpenia budú trvať dlho, ale ako predsedajúca krajina EÚ musíme zabezpečiť, aby boli hlavné veci jasné čo najskôr.

„Nič nie je horšie, ako neistota, hlavne pre našich ľudí žijúcich a pracujúcich v Británii. Stále dúfam, že sa podarí zachovať slobodu pohybu, práce a obchodovania, hoci je to v protiklade s referendovými sľubmi v Británii,“ upozornila poslankyňa s tým, že kto chce mať voľný prístup na trh EÚ, musí dodržiavať veľkú časť nariadení prijatých členskými krajinami, ale má oveľa menšiu možnosť ovplyvňovať ich.

Diskusie o reformovaní únie

Ešte naliehavejšou výzvou pre naše predsedníctvo by mal byť podľa Remišovej začiatok diskusií, ako reformovať úniu, aby dokázala lepšie odpovedať na dnešné problémy, „aby sme v Bruseli riešili dôležité veci, ktoré zjednodušia život ľuďom a podnikom, alebo posilnia postavenie Európy vo svete.“

Európska únia nám podľa poslankyne OĽaNO po stáročiach krvavých bojov umožnila mierovú spoluprácu medzi našimi krajinami. „Bola by škoda, ak by sme sa vrátili k vzájomnému súpereniu a nevraživosti. Okrem zhoršenia ekonomickej situácie by sme sa tak stali obeťami stále silnejšej Číny a Ruska,“ myslí si Remišová.

Dôsledok politiky predstaviteľov štátov

Za úplne najdôležitejšie však považuje, aby sa politici konečne prestali pri každej príležitosti doma vyhovárať na Brusel, hoci sami za každé rozhodnutie prijaté v Bruseli hlasovali. „Rozhodnutie v Bruseli neprijímajú nejakí úradníci, ale volení ministri členských štátov a ľuďmi volení europoslanci. Odchod Veľkej Británie je z veľkej časti aj dôsledkom takejto nezodpovednej a populistickej politiky predstaviteľov štátov,“ vyhlásila Remišová.

Sčítanie hlasov zo štvrtkového referenda o členstve Británie v EÚ bolo zavŕšené dnes ráno v anglickom grófstve Cornwall, kde podobne ako vo väčšine susedných obvodov zvíťazili zástancovia vystúpenia z tohto bloku. V celej Británii sa vyslovilo za tzv. brexit 17 410 742 voličov, možnosť zotrvania v EÚ získala 16 141 241 hlasov. Z uvedených čísel vychádza pomer 51,9 k 48,1 percenta. Účasť na referende dosiahla 72,2 percenta registrovaných voličov.