Regióny Bratislava Trnava Trenčín Žilina Prešov Košice

ODKLEPNUTÉ Mestá drasticky ZVYŠUJÚ parkovné: Veľký PREHĽAD, kde a koľko zaplatíte

Parkovné ide hore až dvojnásobne. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Poriadne dvíhať ceny plánujú v metropole východu. V Košiciach by mala základná sadzba poskočiť až o 100 percent. Cena za krátkodobé parkovanie v centre mesta podľa návrhu VZN stúpne z 1,50 eura až na 3 eurá za hodinu. Obyvateľom mesta to však zmiernia citeľné zľavy, ušetriť sa bude dať aj použitím aplikácie. Ak návrh prejde, parkovanie by v prípade platby cez aplikáciu Košičanov stálo 1,95 eura za hodinu a ostatných ľudí, ktorí v Košiciach nemajú trvalý pobyt, 2,70 eura.

Viaceré mestá chystajú parkovaciu politiku. Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam

Nárast cien sa dotkne aj ročných parkovacích kariet. Zatiaľ čo poplatok za prvú rezidentskú kartu sa podľa návrhu nemení (ostáva na 20/35 eur podľa zóny), rezidentská karta zdražie na druhé auto zo 70 na 100 eur, a na tretie auto bude stáť 200 eur namiesto dnešných 150 eur. Ak návrh košickí poslanci odsúhlasia, nové ceny vstúpia do praxe v októbri. Na poslednom zastupiteľstve, napriek plánu, však o parkovaní napokon nerokovali. Finálna podoba nového cenníka by sa podľa našich informácií ešte mala upraviť.

Novinky v oblasti parkovania chystajú aj v ďalších mestách. Ako píše denník SME, parkovaciu politiku pripravujú v Nitre a Banskej Bystrici, o zdražení parkovania do budúcna uvažujú aj v Žiline. Bratislavčania zase môžu očakávať, že v meste pribudnú spoplatnené zóny. V Trnave rozširujú rezidentský systém parkovania do celého mesta.