Regióny Bratislava

Odpaľovanie pyrotechniky môže spôsobiť stresové situácie i zranenia, upozorňuje polícia

Zdroj: Archív I David Duducz

BRATISLAVA – Odpaľovanie pyrotechniky môže vyvolať najmä u starších a citlivých ľudí stresové situácie. Výbuchy tiež stoja často za útekmi psov a spôsobujú utrpenie aj lesnej zveri. Upozornila na to bratislavská mestská polícia (MsP). “Zábavná pyrotechnika stojí každý rok v období Silvestra za desiatkami zranení, množstvom vystrašených zvierat či zhoršeným zdravotným stavom ľudí, ktorým silné výbuchy spôsobujú stres,” uviedli policajti. Pyrotechnika podľa ich slov môže zvieratám spôsobiť šok alebo ich v horšom prípade usmrtiť.

Sloboda zvierat na sociálnej sieti odporúča ľuďom, aby zabezpečili svoje psy pred útekom poskytnutím pokojného miesta. Zároveň je dôležité si overiť správnosť údajov na čipe, v prípade zabehnutia psa. Údaje sa dajú skontrolovať v centrálnom registri spoločenských zvierat.
Pripomenula, že zranené, túlavé a zabehnuté zvieratá v Bratislave treba hlásiť na linku mestskej polície 159, ktorá ich následne kontaktuje. “Útulok na Poliankach bude 1. januára 2024 zatvorený, odchytová služba funguje nepretržite,” dodala.

Mestská polícia priblížila, že sa každý rok počas silvestrovského obdobia v Bratislave tiež stretáva s prípadmi potreby poskytnutia prvej pomoci ľuďom, ktorí si spôsobili zranenie v dôsledku neopatrnej manipulácie s pyrotechnickými výrobkami. “Ide najmä o popáleniny, tržné rany, pomliaždeniny a odreniny, najčastejšie v oblasti rúk a tváre. Výnimkou nie sú ani ťažšie zranenia ako odtrhnuté prsty či poškodený zrak, ktoré si vyžadujú odborný zásah zdravotníkov,” dodali policajti s tým, že sa k manipulácii pridáva aj konzumácia alkoholu, ktorá znásobuje riziko zranenia.

Hasičský a záchranný zbor upozornil, že zábavnú pyrotechniku by ľudia nemali zapaľovať priamo v ruke či v blízkosti tváre. Vyvarovať by sa mali aj jej odpaľovaniu v sklenených fľašiach či iných nádobách. Zdôraznili, aby ľudia nevyhadzovali zapálenú pyrotechniku z okien, balkónov či terás. Ak pyrotechnika nevybuchne, hasiči radia zaliať ju dostatočným množstvom vody, neodporúčajú ju opätovne zapaľovať.
Mestskí policajti pripomenuli, že v Bratislave platí celoročný zákaz používania pyrotechniky, a to vrátane Silvestra a Nového roka.

Povolená je len detská zábavná pyrotechnika kategórie F1 a scénická pyrotechnika. Mestská polícia sa zameriava na ľudí, ktorí hlasnou pyrotechnikou obťažujú svoje okolie a spôsobujú stres zvieratám. “Výrazne zvyšujeme hliadkovanie v uliciach mesta a zameriavame sa predovšetkým na oblasti, ako je napríklad bratislavská zoo či okolie útulku,” podotkli.  Zároveň tiež reagujú na každý oznam prijatý na linke mestskej polície. V prípade nerešpektovania zákazu používania pyrotechniky hrozí v blokovom konaní pokuta do výšky 33 eur. V správnom konaní sa môže vyšplhať do výšky 500 eur.

Domáci miláčik by nemal byť počas Silvestra sám

Domáci miláčik by nemal byť počas Silvestra sám. Majiteľ mu dodá istotu a pocit bezpečia. Netreba na neho kričať a hnevať sa, pretože to jeho strach iba znásobí. Uviedol to prezident Komory veterinárnych lekárov (KVL) SR Ľubomír Kráľ. Psom, mačkám a iným domácim zvieratám prináša hluk a záblesky z petárd a ohňostrojov silný stres. “Prejavy stresu spôsobeného strachom sa u každého zvieraťa líšia, ale najčastejšie sa prejavujú vystrašeným pohľadom, triaškou a krčením,” tvrdí Kráľ.

Dodáva, že zvieratá môžu byť dezorientované, kňučia alebo mňaukajú, snažia sa schovať do neprístupných miest. Môžu zvracať, pomočiť sa alebo majú hnačku. S obmedzením stresu treba začať podľa Kráľa skôr, nie o polnoci. Psa je dobré unaviť počas dňa hrou alebo dlhšou prechádzkou. Pred začiatkom hluku by mu mal dať majiteľ najesť. “Ľahšie potom zaspia, čo im pomôže prežiť noc,” podotýka prezident KVL SR. Hluk a svetlo možno eliminovať zatvorením okien a dverí. “Zatiahnite rolety, žalúzie a závesy a prekryte hluk zvonku produkciou zvieraťu príjemných zvukov, na ktoré je zvyknutý,” približuje Kráľ.

Doplnil, že domáci miláčik musí mať prístup na svoje obľúbené miesto a k obľúbeným veciam. Pripravený by mal mať dostatok vody a obľúbené maškrty. Majiteľ by mu mal tiež pripraviť pokojný úkryt, môže ho nechať pri sebe ležať a hladkať ho. Niekedy podľa Kráľa pomôže aj prikrývka alebo perina. Mačka sa rada niekde schová, možno jej pripraviť menšiu krabicu. Na upokojenie zvierat existujú aj rôzne voľnopredajné doplnky stravy obsahujúce prírodné látky, ktoré majú upokojujúce účinky. Sú nenávykové a neotupujú zmysly.

“Nevýhodou je, že ich účinok nie je výrazný a dostavuje sa až po dlhšom užívaní, preto s nimi treba začať už niekoľko dní pred Silvestrom,” upozornil Kráľ. Veterinár môže dať zvieraťu lieky, ktoré pôsobia sedatívne. Nástup účinku majú rýchly a preto ich stačí podať tesne pred Silvestrom, poznamenal prezident KVL. Neodporúča experimentovať so žiadnymi ľudskými liekmi. Zvieratá sa podľa Kráľa v strese správajú nepredvídateľne. Často sa stáva, že majiteľovi ujdú.

“Preto na Silvestra nenechajte pri prechádzke vášho psíka behať na voľno ani len mimo mesto, kde streľbu nepočujete, lebo pes ju počuť môže,” odporúča. Dodal, že vystrašený pes je schopný utiecť aj z oplotenej záhrady, preto by mal radšej ostať v dome. Mačke je potrebné zablokovať mačací východ, aby sa nemohla dostať von. “Keď už pes počas silvestrovskej noci utečie, najlepšia cesta, ako ho získať rýchlo späť, je označiť ho mikročipom. Ak už mikročip má, overte si u svojho veterinárneho lekára alebo na stránke Centrálneho registra spoločenských zvierat, že sú vaše kontaktné údaje v registri správne a aktuálne,” poukázal Kráľ.

Možnosť úrazu spôsobeného pyrotechnikou sa po požití alkoholu zvyšuje

Možnosť úrazu pri manipulácii so zábavnou pyrotechnikou sa po požití alkoholu zvyšuje. Upozornila na to hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Petra Klimešová v súvislosti s nadchádzajúcimi oslavami Nového roka. “V prípade, ak osoba požije alkohol, tak veľmi často stráca zábrany, kritické myslenie, nedokáže správne vyhodnotiť riziko. Preto sa zvyšuje možnosť poranenia,” vysvetlila. Zdôraznila, že pri používaní pyrotechniky je potrebné postupovať striktne podľa návodu výrobcu.

Radí tiež nepoužívať podomácky vyrobené náhrady zábavnej pyrotechniky. “Pri takýchto prípadoch evidujeme v minulosti fatálne zranenia,” upozornila. Počas Silvestra podľa nej volajú na linku 155 najviac ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami, s hypertenziou a s bolesťami brucha. “Linku tiesňového volania 155 môžeme volať vždy, pokiaľ dôjde k náhlemu ohrozeniu života, zdravia, vážnemu úrazu alebo nehode s väčšími následkami,” ozrejmila. Lekársku pomoc by mali ľudia vyhľadať v prípade vzniku akútneho ochorenia s následným zhoršením zdravotného stavu bez ohrozenia života.

Polícia eviduje pre zlé zaobchádzanie s pyrotechnikou škody na zdraví či majetku

Polícia každoročne eviduje pre zlé zaobchádzanie s pyrotechnikou ublíženia na zdraví, vážne zranenia či prípady poškodenia majetku. Pripomína, že pyrotechnické zloženie môže po zapálení výrobku dosahovať teplotu niekoľko tisíc stupňov Celzia. Informovala o tom Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru. “Neexperimentujte s účinkami výbuchu pyrotechnických výrobkov v okolí, kde sa nachádzajú aj iné osoby.

Odpaľujte ju v bezpečnej vzdialenosti,” zdôraznila s tým, že človek pod vplyvom alkoholu alebo iných psychotropných látok nemá obsluhovať zábavnú pyrotechniku. Nevybuchnutú pyrotechniku treba podľa Hrabovskej považovať za poškodenú a nezapaľovať ju opakovane. Potrebné je zlikvidovať ju podľa návodu na použitie. Ako uviedla, ľudia by ju nemali kupovať od “voľnopredajcov”, ale v certifikovaných špecializovaných obchodoch.

“Takéto výrobky prešli riadnym testovaním bezpečnosti, spĺňajú stanovené technické požiadavky a vybavené sú návodom k použitiu aj v slovenskom jazyku,” priblížila. Avizovala, že používanie zábavnej pyrotechniky je legislatívne regulované všeobecne záväznými nariadeniami miest a obcí. “Nariadenie určuje nielen, či je odpálenie pyrotechniky v konkrétnej obci alebo meste povolené, ale zahŕňa aj lokáciu stanovenú pre odpálenie pyrotechniky, ako aj čas a obdobie, počas ktorého ju možno použiť,” uviedla. Za nedodržanie podľa nej hrozí sankcia.