Spoločnosť Zahraničné

Odstúpil libanonský sudca, ktorý zakázal rozhovory s veľvyslankyňou USA

Zdroj: TASR / AP

BEJRÚT – Libanonský sudca Muhamad Mázi oznámil v utorok svoje odstúpenie. Mázi v sobotu miestnym i zahraničným médiám na jeden rok zakázal robiť rozhovory s americkou veľvyslankyňou Dorothy Sheaovou. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na libanonské štátne médiá.

 

Mázi svojím sobotňajším rozhodnutím reagoval na rozhovor pre saudskoarabskú televíziu al-Hadás, v ktorom sa diplomatka vyjadrovala k vplyvnému hnutiu Hizballáh. Sudcu mal podľa AP v súvislosti so zákazom vypočuť justičný výbor. Kritici hnutia Hizballáh označili sudcov verdikt za spolitizovaný. Iní však sudcov postoj na sociálnych sieťach označovali za “statočný” a deklarovali, že Sheaová prekročila hranicu a zasahovala do vnútorných záležitostí Libanonu.

Libanonský minister zahraničných vecí Násíf Hittí sa v pondelok so Sheaovou stretol v súvislosti s jej nedávnymi kritickými vyjadreniami. Obom stranám sa podľa veľvyslankyne podarilo celú “nešťastnú” kauzu uzavrieť, a môžu sa opäť sústrediť na reálne aktuálne problémy, akým je zhoršujúca sa ekonomická kríza v Libanone.