Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

Okolie Štátneho divadla Košice ožije. Na zvyčajný spôsob hrania však môžete zabudnúť

Zdroj: Štátne divadlo Košice

BRATISLAVA – Aj keď štvrtá fáza uvoľňovania opatrení rozviazala ruky divadlám, tie sa z tvrdej rany pandémie budú ešte dlho spamätávať. Brány tak skoro neotvoria a majú čo robiť, aby si udržali svojich divákov. Svoju sezónu ukončilo aj Štátne divadlo Košice (ŠDKE). Láka však niečím originálnym.

 

Štátne divadlo Košice pomaly ožíva, predstavenia v klasickej podobe ale neodohrajú. Divadelnú sezónu totiž ukončili koncom apríla. Aj keď Úrad verejného zdravotníctva SR rozhodol o znovuotvorení divadiel, obmedzil počet návštevníkov do 100. Na jednej strane to inštitúciu potešilo, no taký počet divákov v sále je stále málo. Nehovoriac o tom, že vrátiť sa na javisko nie je také jednoduché. ,,S veľkou pravdepodobnosťou sa nestihneme vrátiť k reálnemu hraniu predstavení,“ povedal generálny riaditeľ divadla Igor Dohovič.

Keďže divadlo skončilo sezónu o niečo skôr, zvyšný čas využije na dokončenie už rozbehnutých nových premiér a na údržbu. „Sme potešení, že sa Slovensku darí zvládať pandémiu a dúfame, že v septembri v plnej prevádzke budeme už len spomínať na toto obdobie. V prvom rade však chceme, aby sa divák cítil bezpečne. Divadlo je najlepší liek na vírus. Samozrejme, musíme byť flexibilní a pripravení aj na iné scenáre,“ dodal Dohovič.

 

Divadlo využije čas po pandémii na skúšanie inscenácií. Zdroj: Štátne divadlo Košice

Niečo nové

Inštitúcia ale nechce svojich návštevníkov nechať bez divadla. Pred letnými prázdninami chystajú malé jednorazové divadelné predstavenia. Tie sa odohrajú v okolí Historickej budovy ŠDKE.

Okrem toho rozbiehajú aj iné projekty. ,,V spolupráci s RTVS a inými kultúrnymi inštitúciami v Košiciach taktiež pripravujeme na jún aj špeciálny projekt, pracovne nazvaný – REŠTART,” vysvetlilo divadlo.

 

Okolie historickej budovy ožije. Zdroj: Štátne divadlo Košice

Divadlo doma

Umelci sú so svojimi divákmi aj v spojení online. Divadlo projektom “Umením skrotiť nudu” pravidelne prináša rozprávky načítané hercami činohry, hudobné a iné príspevky členov opery, či baletu. Pondelky a štvrtky patria špeciálnej sekcii Cinema Theatre. Súčasťou sú tituly činohry, opery a baletu.

 

Nové vedenie

Štátne divadlo Košice má tiež ďalšie novinky. Od 1. júna nastúpi na post riaditeľa inštitúcie súčasný riaditeľ baletu Ondrej Šoth. Ten vzišiel na základe výberového konania. Jeho zvoleniu predchádzalo vypočutie členmi výberovej komisie, ktorá následne hlasovala. Medzi uchádzačmi bol aj riaditeľ činohry Milan Antol a dočasne vymenovaný riaditeľ divadla Igor Dohovič. Ten vo výberovom konaní neuspel.

 

Vedenie divadla preberá Šoth. Zdroj: TASR / Františšek Iván

Mohlo by vás zaujímať: