Domáce Politika Top

OĽaNO chcú zmenu: Predseda NR SR by sa mal vzdať straníckych funkcií

BRATISLAVA – OĽaNO chce, aby sa predseda NR SR vzdal členstva v politickej strane, aby nevystupoval v mene politickej strany a nepôsobil v jej prospech. Takýto návrh zmeny ústavy predloží OĽaNO na novembrovej schôdzi.

Ako povedala dnes na tlačovej besede poslankyňa za hnutie Veronika Remišová, Andrej Danko sa pri zmene rokovacieho poriadku odvolával na pravidlá, ktoré platia v iných krajinách, napríklad vo Veľkej Británii.

Po vzore Veľkej Británie

„Preto navrhujeme, aby po vzore Veľkej Británie – krajiny s dlhoročnou tradíciou parlamentnej demokracie – sa predseda NR SR vzdal členstva v politickej strane, aby nevystupoval v mene politickej strany a nepôsobil v jej prospech. Tieto obmedzenia platia vo Veľkej Británii aj po skončení výkonu funkcie predsedu parlamentu a mali by zaručiť, že predseda je naozaj nestranný,“ uviedla.

Toto opatrenie by malo podľa Remišovej zvýšiť dôveryhodnosť národnej rady v očiach občanov a zlepšiť politickú kultúru v parlamente. „Predseda národnej rady, ktorý je najdôležitejšou osobou parlamentu, by mal nestranne a objektívne viesť parlament a nezneužívať funkciu na stranícke záujmy a mocenský boj. Len nestranný predseda môže parlament dôstojne reprezentovať,“ zdôraznila.

Uvádza aj ďalšie krajiny

Okrem Veľkej Británie takáto politická kultúra platí podľa Remišovej aj v iných krajinách, niektoré krajiny, ako napríklad Francúzsko majú zas nestranného voleného predstaviteľa, ktorý dozerá nad dodržiavaním pravidiel etiky a správania poslancov.

„Predseda národnej rady by mal rešpektovať svojich kolegov, neznevažovať ich dôstojnosť zbytočnými osobnými urážkami a objektívne posudzovať záujmy aj tej najmenšej skupiny poslancov v národnej rade. Zbytočne budú pri vchode stáť dvaja vyparádení vojaci, keď v čele parlamentu bude stáť človek, ktorý by chcel mať z parlamentu iba automat na schvaľovanie zákonov dohodnutých na koaličnej rade,“ vyhlásila Remišová s tým, že občania Slovenska si zvolili svojich 150 poslancov parlamentu, ktorí rokujú verejne. Nezvolili si teda troch členov koaličnej rady, ktorí sa niekde potajomky schádzajú.

Danko vraj na poslancov nepoužíva rovnaký meter

Z krátkeho pôsobenia Andreja Danka na čele národnej rady však podľa Remišovej vidíme, že na poslancov sa nepoužíva rovnaký meter. „Andrej Danko opozičným poslancom v pléne nadáva, že z nás ide zlo, o opozičných poslankyniach sa vyjadruje, že sú „hysterické“, navrhuje zvieracie kazajky pre poslanca, prípadne sa kolegu poslanca znevažujúco pýta, „či ho otec v detstve bil“. Keď sa od témy prerokovávaného zákona odchýli slušným spôsobom poslanec opozície, predsedajúci ho často napomínajú ako učiteľka v škole. Keď však kolegov uráža Andrej Danko, predsedajúci sa mlčky prizerá,“ konštatovala.

Obavy, že disciplinárne konania a pokuty sa budú zneužívať len proti opozičným poslancom, najmä na ich umlčanie, sú teda podľa nej viac ako opodstatnené.

Novela je podľa Vašečku zbytočná

Novela rokovacieho poriadku, o ktorej bude parlament rokovať ešte na konajúcej sa októbrovej schôdzi, je podľa predsedu poslaneckého klubu OĽaNO Richarda Vašečku zbytočná a nič nerieši. Danko podľa neho ako predseda NR SR nekoná v prospech občanov a ani v prospech kvalitnejšej práce parlamentu. „Danko sa chce stať premiérom a chce využiť končiacu éru Fica,“ konštatoval.

Podľa poslanca NR SR za OĽaNO Igora Matoviča by si Danko mal riešiť komplexy inde ako vo funkcii predsedu NR SR, pretože do nej ho ľudia nezvolili, ale sa tam vyskytol. Zdôraznil, že Pavol Paška, ktorý bol predsedom NR SR do roku 2014, by si nikdy netrúfol lámať rokovací poriadok takto cez koleno ako to robí Danko.