Politika Spoločnosť Domáce

Onkologickým pacientom na Slovensku chýbajú lieky. Posun k lepšiemu však nastal

Zdroj: SITA / Jakub Julény

BRATISLAVA – Pacientske organizácie dlhodobo upozorňujú na potrebu zlepšiť stav onkológie na Slovensku. Kompetentných zákonodarcov upozorňujú na úskalia systému zdravotnej starostlivosti pre onkologických pacientov už niekoľko rokov. Aj to bola jedna z tém 2. ročníka štvrtkovej konferencie Onkológia na Slovensku v Bratislave. Pacientske organizácie odovzdali ministerke zdravotníctva Andrey Kalavskej (nom. Smeru-SD) 15 požiadaviek. Jedna z hlavných požiadaviek sa podľa nej už realizuje.

 

Konferenciu o realite a očakávaniach vývoja onkológie na Slovensku iniciovala aliancia aktívnych onkologických pacientskych organizácií. “Jednou z hlavných požiadaviek, ktoré sa podarilo zatiaľ splniť, je aktualizácia dát Národného onkologického registra,” uviedla Kalavská. Posledné validované dáta v registri sú z roku 2010. Podľa šéfky rezortu zdravotníctva sa tento rok začali realizovať plošné, štátom riadené skríningy, ktoré sú bežné aj v iných krajinách Európskej únie (EÚ). “Tieto programy sa chystáme systematizovať, aby boli dlhodobo funkčné, účinné a vyhodnocované,” spresnila Kalavská.

Podľa zástupcov združenia Nie rakovine má v zmysle predložených požiadaviek MZ predložiť zmeny v zákone o liekoch tak, aby sa aj nová moderná onkologická liečba dostávala do štandardnej úhrady liekov. V súčasnosti je to postavené iba na vôli zdravotných poisťovní. Až 65 percent moderných onkologických liekov nie je preto bežne dostupných pre slovenských pacientov. “Okrem toho len v rokoch 2016 až 2018 bolo v Európe registrovaných až 24 nových liekov, ktoré neboli na Slovensku kategorizované,” uviedol za Národný onkologický inštitút Robert Babeľa.

V porovnaní s minulým rokom však zástupcovia pacientskych organizácií vidia, že v onkológii na Slovensku došlo k posunu. “Sú však viaceré oblasti, ktoré si vyžadujú väčšie zmeny, ktoré presahujú jedno volebné obdobie,” dodala Kalavská.