Politika Spoločnosť Kauzy Domáce Top

ONLINE Kočner Kuciakovým rodičom: Je mi to ľúto

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Kočner sa rozhodol vypovedať. Avšak, opäť si kladie podmienky, akým štýlom to bude. Z hlasov protistrán je počuť, že jeho svojvoľná časť výpovede bola skôr záverečnou rečou, ako výpoveďou. Dnes sú na rade otázky protistrán. Na otázky splnomocnencov poškodených ale odpovedať nechce. Na rade by mala byť aj výpoveď Zsuzsovej, ktorá sa o slovo hlási už niekoľko mesiacov. Glob.sk bude sledovať dianie zo súdnej siene online a prinesie najdôležitejšie informácie. 

 

16:19“Súd odročuje pojednávanie do 29.6., 20. a 23.7. o 9:00, povedala Sabová. Pojednávanie tak pre dnešný deň končí.

16:10 – Daniel Lipšic navrhuje, aby sa vykonalo 10 až 2é krátkych videí, ktoré vyšetrovatelia vyextrahovali z telefónu. Kočner sa pýta, či ide o iba tie extrahované videá, alebo všetky videá, ktoré boli na telefóne. “Kabelky, masáže, jachta, vrtuľník,” hovorí predsedníčka na objasnenie. Zo strany zástupcov médií znie tlmený smiech.

15:48 – Spontánna časť Zsuzsovej skončila, otázky sa budú klásť na nasledujúcom pojednávaní. “Súd zamýšľa odročiť hlavné pojednávanie. Má niektorá zo strán návrhy k vykonaniu dôkazov?” spýtala sa. Návrhy predložil prokurátor Novocký. Navrhuje urobiť analýzu telefónu Kočnera, aj dcéry Aleny Zsuzsovej a podrobniť ich odborným vyjadreniam.

15:38 – Zsuzsová tvrdí, že si u Andruskóa neobjednala vraždu Kuciaka a to, že sa mu vyhrážala smrťou, ak to neurobí, je klamstvo. “Ak by som mala takých mafiánskych kamarátov, ako to tvrdí, tak by som si nikdy vraždu neobjednala u takého trula, ako je on,” konštatovala.

15:20 – Súd po prestávke pokračuje spontánnou výpoveďou Aleny Zsuzsovej. Podľa jej slov viacerí svedkovia vyvracajú tvrdia Zoltána Andruskóa. “Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by som sa 22. alebo 23. februára stretla s pánom Andruskóom. Rovnako k tomu neexistuje žiaden svedok,” povedala Zsuzsová.

15:00 – Súd vyhlásil krátku hygienickú prestávku.

14:56 – Podľa Zsuzsovej Marček nevykonal vraždu.

14:50 – Zsuzsová sa opäť vyjadruje k dôkazom, ktoré boli vykonané v jej neprítomnosti. Predsedníčka senátu ju upozorní, že sa mohla k skutočnostiam vyjadriť v čase, kedy boli vykonané, na čo Zsuzsová argumentuje, že nebola prítomná a má právo vyjadriť sa kedykoľvek. Sabová odpovedá, že takéto právo nemá. Následne sa vyjadruje v výpovedi Miroslava Marčeka. Zsuzsová hovorí ťažšie, bez emócie, takmer s plačom.

14:44 – Po zhruba 20 minútach požiadala predsedníčka senátu, aby obhajca svoju mandatku usmernil. Ten ku nej prišiel a povedal, že to, čo číta, a tým sa vyjadruje ku všetkým výpovediam svedkov, je vec do záverečnej reči.

14:30 – Zsuzsová tvrdí, že Szabó by ako bývalý policajt radšej, ako by bol videný v kamerách počas prechádzania cez obec, kde je objednávka vraždy, išiel niekoľko kilometrov pešo cez polia, aby nebol videný. Následne sa vyjadruje k výpovedi Norberta Bödöra.

14:25 – Začína sa spontánna výpoveď obžalovanej, má sa vyjadiť iba k tým skutočnostiam, ktoré ešte neboli oboznámemé súdom. “Rada by som sa prv vyjadrila k výpovediam svedkov, ktorí vypovedali v mojej neprítomnosti,” povedala. Začala výpoveďou Tomáša Szabóa. “Opätovne potvrdil, že mňa, ani pána Kočnera nepozná, čím potvrdil všetky moje doterajšie výpovede,” tvrdí. “Je absurdné, nelogické, aby vysokoškolsky vzdelaný človek a bývalý policajt, ako je pán Szabó, chodil do Veľkej Mače autom svojho otca a s vlastným telefónom, ako to prezentoval pán Marček s pánom Andruskóom,” hovorí Zsuzsová.

14:23 – Výsluch Kočnera končí, nasleduje výpoveď Aleny Zsuzsovej.

14:15 – Kolá otázok skončili, protistrany majú možnosť vyjadriť sa k výpovedi obžalovaného. Slovo si zobral Daniel Lipšic. Poukázal na viacero nezrovnalostí v jeho výpovedi. To isté tvrdí aj Roman Kvasnica, ktorý si zobral slovo po Danielovi Lipšicovi. “Ďalšie podrobnosti poviem v záverečnej reči.”

14:08 – Prokurátor Novocký sa pýta na vzťah Kočnera s Tóthom. Vzťah s ním nechce konkretizovať, o Tóthovi tvrdí, že je spravodajským dôstojníkom. “Neviem, z čoho žil pán Tóth a jeho rodina. Neviem, odkiaľ dostával peniaze na účet. Ale pred 22 rokmi som jeho deťom urobil bohaté Vianoce, lebo vtedy nemal na to peniaze. Mal problémy s Mečiarom a Lexom, podpálili mu auto, ktoré som mu následne požičal,” povedal.

14:01 – O slovo sa hlási aj prokurátor Novocký, pýta sa na počet matiek, ktorým finančne pomohol a v akej výške. Sumu Kočner nevie povedať, ale udáva o šesť až osem žien. Dodáva, že každý rok poskytol peniaze aj na charitatívne podujatie Pes v núdzi 10- až 20-tisíc eur. “To ale nie sú spomínané matky,” dodal Kočner.

13:57 – Predsedníčka senátu povedala, že otázky budú klásť aj splnomocnenci poškodených. Odpovedá iba na jednu otázku, týkala sa posudku ku zmenkám. O slovo sa hlási Zlatica Kušnírová, ktorá sa pýta k debate s Jánom Kuciakom zhruba pred 12-timi rokmi, kde ho mal nazvať za****ý pisálkom. Kočner nevie odpovedať, nespomína si, že by k takému incidentu prišlo. O slovo sa hlási aj otec Jána Kuciaka, jeho otázka ale nie je v sále počuť. “Pán Kuciak, je mi ľúto, čo sa stalo vášmu synovi. Verte mi, že s tým nemám nič spoločné,” povedal.

13:54 – Predsedníčka senátu žiada Kočnera, aby sa vyjadril k uplatňovaniu nároku o náhradu škody. “Nemám dôvodu nikomu vyplácať náhradu škody, nikomu som nič neurobil,” povedal. Predsedníčka senátu sa Kočnera pýta na majetkové pomery a vzťahy. “Som rozvedený, s exmanželkou som sa rozviedol iba formálne. Mám dve dospelé dcéry, iba tieto dve,” povedal.