Kauzy Domáce

ONLINE Exsiskár Tóth sa postavil pred súd. Z pojednávania vylúčili verejnosť

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Dnes to bude napínavé. V Ústave na výkon väzby v Bratislave sa dnes pohybuje ešte viac príslušníkov polície a Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), ako je zvykom. Dôvodom je pojednávanie v trestnej veci zmeniek, ktoré sa sem presunulo z Pezinka. Špecializovaný trestný súd bude mať dnes plné ruky práce s dôležitými výpoveďami – doobedie malo byť venované Marianovi Kočnerovi a poobede  mal prehovoriť svedok Peter Tóth. Kočnerova výpoveď však trvala od 10:00 až do 16:30, Tóth tak na radu prichádza až teraz. Glob.sk celé pojednávanie sleduje minútu po minúte. 

 

Náš online je dnes na konci. Ďakujeme, že ste pojednávanie v kauze zmenky, ktoré sa konalo v Ústave na výkon väzby v Bratislave sledovali spoločne s nami. Pokračovanie procesu vám prinesieme aj zajtra. 

20:32 Pojednávanie v kauze zmenky sa na dnes skončilo. Výpoveď Petra Tótha, ktorý vystupuje v kauze ako svedok, bude pokračovať zajtra o 13:00. Dnes bola verejnosť počas jeho výpovede na súde vylúčená. Po skončení pojednávania pred média predstúpil právny zástupca poškodenej strany Daniel Lipšic ako aj obhajcovia Mariana Kočnera Marek Para a Michal Mandzák. Ešte pred Tóthom budú vypovedať dvaja exriaditelia Markízy.

Obhajcovia Mariana Kočnera Marek Para a Michal Mandzák:

Právny zástupca poškodenej strany Daniel Lipšic:

17:20 – Súd z pojednávania vylúčil verejnosť. Novinári tak nebudú priamo pri výsluchu svedka, po pojednávaní zrejme verejnosti prezradia viac právni zástupcovia.

17:12 – Súd kvôli porade prerušil hlavné pojednávanie.

17:03 – “Má na vás vplyv prítomnosť obžalovaného v pojednávacej miestnosti?” spýtal sa Šanta. Tóth odpovedal, že to naňho nemá vplyv. Prokurátor navrhol vylúčiť verejnosť, pretože Tóthova výpoveď bude zrejme mať presah aj do iných káuz. Obhajoba si myslí, že verejnosť nie je potrebné vylúčiť a Tótha je potrebné zbaviť mlčanlivosti. Zároveň však navrhli, aby bol výsluch odložený až na zajtra.

17:02 – Na súd sa už dostavil Peter Tóth. Exsiskár bol dlhoročným priateľom Mariana Kočnera.

Kočnerovi praskali nervy

16:36 – Výsluch Kočnera sa skončil. Tóth bude napriek pokročilej hodine vypovedať ešte dnes, predseda senátu vyhlásil prestávku na “dostatočne dlhý čas”. 

16:18 – Právnici Markízy vyvádzajú Kočnera z miery. Na niektoré otázky nechce odpovedať, v pojednávacej miestnosti sa už bežne zvyšuje hlas, čoraz častejšie sú aj námietky obhajoby.

16:04 – “Poznáte Petra Tótha a viete nám opísať vývoj vášho vzťahu?” spýtal sa Lipšic. “Nebudem sa k nemu pred jeho výpoveďou vyjadrovať,” povedal Kočner. Lipšic sa ho spýtal aj na Norberta Bödöra, Kočner sa nechcel vyjadriť ani k nemu. “S touto vecou to nesúvisí,” povedal obžalovaný.

15:50 – “Máte vedomosť o tom, kto financuje obhajobu pána Ruska?” pýta sa Lipšic. Kočner tvrdí, že nevie a nemá dôvod to vedieť. Lipšic sa tiež pýtal, či vie, kde Rusko býva. Kočner povedal, že vo Five Star Residence. Zároveň zdôraznil, že on tento komplex nestaval, ani ho nevlastní. “Novinári klamú, nie je to pravda,” tvrdí obžalovaný.

Kočnerov výsluch bol veľmi dlhý. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

15:38 – Teraz sa Kočnera otázky pýta zástupca Markízy v trestných veciach Daniel Lipšic. Jeho otázky sa týkajú najmä licencie.

15:34 – “Pani Rusková rozhodovala čo bude a čo nebude v spravodajstve, ona držala moc v rukách,” hovorí Kočner. Podľa neho mala exmanželka druhého obžalovaného veľkú moc, Viera Rusková mala ťahať za nitky a rozhodovať aj o tom, čo bude s Markízou.

15:31 – “Ťažko povedať čo z toho, čo pán Tóth povie, je pravda,” povedal Kočner. Peter Tóth bol jeho blízky priateľ, po zadržaní Aleny Zsuzsovej a spol. však zmenil názor a začal svedčiť. V prípravnom konaní vo veci zmeniek, kde je obvinený Štefan Ágh, vypovedal, že sa mu Kočner priznal k falšovaniu zmeniek. Kočner dnes niekoľkokrát spomenul Tótha, vždy v kontexte, že sa mu nedá veriť.

Hovorí sa aj o Dzurindovi

15:17 – Kočner často pred súdom spomína meno expremiéra Mikuláša Dzurindu. Ten sa k moci dostal po kauze Gamatex, podľa obžalovaného na tom mala zásluhu aj Markíza. “Možno by pán Dzurinda mal prísť aj vypovedať,” hovoril Kočner.

15:12 – Procesné strany si vzájomne vyčítajú postupy, obhajoba opakovane upozorňuje na “praktiky prokurátora Šantu”. Ten vraj podľa nich úmyselne neskoro posiela obhajobe dôkazy. Oni sa vraj preto nestíhajú na proces riadne pripraviť.

15:03 – Po krátkej prestávke, ktorú navrhli obhajcovia, kladú otázky oni. Na dnešný deň je naplánovaný aj výsluch Petra Tótha, mal sa začať o 14:00. Vyzerá to však, že výsluch Kočnera ešte chvíľu potrvá, Tóth je však už zrejme v Justičnom paláci. O súčinnosť požiadal políciu, tá má vraj zabezpečiť jeho bezpečie. Viac TU. 

14:43 – “Nebudem sa vyjadrovať k žiadnym veciam, ktoré pochádzajú údajne z môjho mobilu a dodnes neboli overené,” hovorí Kočner. Šanta sa ho pýtal či vie, kto je opička. Podľa medializovaných informácií mal takto Kočner prezývať už bývalú štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú.

Prokurátor Ján Šanta chcel dnes hovoriť o komunikácii z Kočnerovho mobilu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

14:42 – “Posielali ste z väzenia motáky aby ste ovplyvňovali svedkov v tejto veci?” pýta sa Šanta. “Na túto otázku nebudem odpovedať, počkám, kým ma v tejto veci vypočujú orgány činné v trestnom konaní. Čakám na to rok,” tvrdí Kočner.

14:31 – “Každého si karma dosiahne, v tom čase bol Rusko namyslený, lúskal prstami a politici mu zobali z ruky, lebo mal médium,” hovorí Kočner.

Sebavedomie mu nechýba

14:23 – Kočner je na súde veľmi sebavedomý. Zatiaľ čo pri spontánnej výpovedi hovoril pokojne, snažil sa pôsobiť skromne a miestami ukrivdene, teraz je na prokurátora pomerne drzý. Skáče mu do reči, dvíha naňho hlas. Údajne je stále presvedčený, že kauza dopadne v jeho prospech. “Nakoniec zaplatia všetko,” hovorí na margo Markízy.

14:10 – Šanta sa Kočnera pýta na sumy na zmenkách a tiež ho zaujíma, prečo je tam taká suma, aká je. Kočner nerozumel jeho otázke, neustále sa ho pýtal znova a znova až kým Šantu nepomýlil. “Nerobte zo mňa hlupáka,” hovorí prokurátor.

14:06 – “Koľko zmeniek existuje, tých ktorými ste vyrovnávali spor?” pýta sa Šanta. “Ja som presvedčený, že sú štyri,” povedal Kočner. Ešte v Pezinku počas prvého dňa Šanta konfrontoval Pavla Ruska s údajnou piatou zmenkou. Súd ju však ako dôkaz zatiaľ nepripustil.

Kočner je pred súdom veľmi sebavedomý. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

13:59 – “V akejkoľvek komunikácii najmä v Threeme alebo aj v SMS alebo vo verbálnej komunikácii, riešili ste aj mňa?” spýtal sa Šanta. “Neviem, nespomínam si,” hovorí Šanta. “Hovorí vám niečo v súvislosti so mnou biely Mercedes?” pýta sa prokurátor. “Nie, podľa medializovaných informácii máte čierny mercedes, teda, videl som vás na ňom,” opravil sa Kočner. Prokurátor sa následne spýtal, či mal on osobne od Kočnera biely Mercedes dostať. Kočner odpovedal, že nie.

13:54 – Po prestávke pokračuje pojednávanie. Doobeda Kočner v spontánnej výpovedi hovoril o svojom pohľade na kauzu zmenky. Teraz by mali nasledovať otázky prokurátora Jána Šantu, právnych zástupcov Markízy a potom aj obhajoby.

Skritizoval aj novinárov

12:35 Kočner po vyše dvoch hodinách ukončil svoju spontánnu časť výpovede. Tvrdí, že v prípade, ak ho za zmenky neodsúdia, tak novinári vytvoria národnú revolúciu. “Budú protestovať, pôjde sa do ulíc. Treba ho izolovať od spoločnosti a nechať, aby zámok na jeho cele zhrdzavel doživotne. To sú nezávislé médiá na Slovensku, ktoré uznávajú prezumpciu neviny. Dobre, nech si každý utvorí názor sám, ja chcem, aby sme sa držali faktov, znaleckých posudkov a výpovedí svedkov, ktorí v tom čase pri tom boli,“ povedal. Následne bola vyhlásená prestávka, v procese sa bude pokračovať o 13:45.

12:25 Kočner sa konečne dostal ku kauze zmenky. “Keby zmenky boli falošné, tak by som ich nevymáhal pod svojim menom a svojou firmou. Snáď nikto neuverí tomu, že by som vymáhal niečo, čo je falošné. Keby boli falošné, tak by som ich nikdy v živote nevracal na súd,“ tvrdí.

Kočner stojí pred súdom. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

12:05 – Predseda senátu sa pokúsil Kočnera popohnať, aby prešiel k veci. “Ešte jednu vetu,” povedal a odvtedy už asi 5 minút opäť hovorí detailné opisy deväťdesiatych rokov.

11:54 – Kočner už hovorí takmer dve hodiny a až teraz sa dostal k zmenkám. Všetci v pojednávacej miestnosti vrátane právnikov a senátu sú znudení, Kočner síce nehovorí monotónne, ale opisuje všetko do najmenšieho detailu. Často sa tiež vracia do minulosti a skáče z jedného obdobia na druhé.

11:52 – “Jediný spôsob, ako to urobiť elegantne, boli zmenky,” tvrdí Kočner. Opisoval rôzne finančné vzťahy a ponuky, ktoré údajne dostával na odkúpenie Markízy. Keďže vraj neexistoval iný spôsob ako zmluvne potvrdiť Ruskov dlh voči Kočnerovi, spravili to cez zmenky. Všetky právne náležitosti vraj zariadil Ernest Valko.

Dobré vzťahy s politikmi sa vyplácali

11:27 – Kočner spomína zavraždeného advokáta Ernesta Valka. Aj on aj Rusko tvrdia, že práve Valko vymyslel uzavrieť spor zmenkami.

11:19 – Kočner sa pomaly dostáva k samotným zmenkám. Opisuje, kto mal záujem kupiť od neho Markízu, spomína Petra Steinhübela, Petra Čongrádyho ale aj iné zahraničné aj domáce spoločnosti. Hovorí už takmer hodinu a pol a stále sa k zmenkám nedostal.

10:52 – “Pán Kočner, bude vám to prirátané k dobru,” mal vraj povedať Ján Čarnogurský Kočnerovi. Ten vraj mal v čase protestov v Markíze už chuť odísť, opoziční politici ho ale prehovorilo, aby to “ustál”. Politici mu vraj neskôr láskavosť vrátili. Práve vysielanie moderátorov, ktorí nedodržiavali štruktúru, vraj ohrozovalo licenciu.

10:46 – Kočner veľmi zdĺhavo opisuje detaily jeho pôsobenia v Markíze. Podobne o celej veci hovoril aj Rusko, obaja opisujú veľa detailov, politickú situáciu, zmluvy a podobne.

Na pojednávanie sa prišil pozrieť aj Štefan Ágh. Zdroj: GLob.sk/Peter Korček

10:32 – “Nie je pravda, že sme prišli do Markízy po zuby ozbrojení,” hovorí Kočner. Bol tam vraj on, Siloš Pohánka, Štefan Ágh a Peter Čongrády. Táto situácia stála na začiatku kauzy Gamatex, bol to deň, v ktorý si Kočner na základe odkúpenej pohľadávky od Pohánku nárokoval na Markízu. “Povedal som mu, že už tam nemá nič,” povedal Kočner. Po tomto obsadení začali zamestnanci, ľudia ale aj politici “bojovať za Markízu”, respektíve kampaňovať pred voľbami. Kočner vraj rátal s tým, že ľudia pracujúci v Markíze budú radi, že Rusko odíde. Nebola to ale pravda.

Pozrieť sa prišiel aj Ágh

10:16 – Na súd sa prišiel pozrieť aj Štefan Ágh. Ten je v kauze zmenky obvinený, jeho skutok bol však vyčlenený na samostatné konanie. V tejto veci bol vypočutý ako svedok, ak by sa preukázala vina Ruska a Kočnera a teda to, že Ágh pred súdom klamal, mal by na krku zrejme aj krivú výpoveď. Podľa zákona totiž obžalovaní môžu na svoju obhajobu aj klamať, svedkovia však musia hovoriť pravdu.

10:13 – “Pána Ruska som spoznal niekedy na základnej škole, ja som chodil do Ružomberka a on do Liptovského Hrádku,” hovorí Kočner. Stretávali sa vraj niekoľkokrát ročne na Hviezdoslavovom Kubíne a iných súťažiach. Neskôr sa vraj stretli na vysokej škole v Bratislave. Obaja majú vyštudovanú žurnalistiku.

10:03 – Kočner sa vo svojej výpovedi dostal k dvom spoločnostiam, ktoré tvorili Markízu. “Mnoho ľudí to nevedelo, niektorí novinári to nevedia dodnes,” povedal obžalovaný.

Kočnera strážia príslušníci ZVJS. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

10:01 – “Siloš ma požiadal, či by som mu nepomohol domôcť sa tej pohľadávky, ja som povedal, že sa na to pozriem,” povedal Kočner. Tieto detaily hovorí v rámci svojho monológu, následne budú procesné strany klásť otázky.

9:52 – “Pokúsil by som sa chronologicky objasniť situáciu od doby, kedy som spoznal Siloša Pohánku,” hovorí Kočner. Siloš Pohánka figuroval v kauze Gamatex, práve tým, že od neho Kočner kúpil pohľadávku kauza odštartovala. Na kauzu Gamatex potom nadviazalo údajné vystavenie zmeniek. Kočner opisuje kamarátstvo s Pohánkom, hovorí, že jeho priateľ si chcel kúpiť Babetu ale nemal na to peniaze a on mu ju kúpil. Odvtedy si vraj boli blízki. “Siloš Pohánka bol umelec,” hovorí Kočner. Pohánkove SP Štúdio spolupracovalo s Markízou, podľa Kočnera boli vzťahy oboch firiem zlé.

9:49 – Kočner predstúpil pred súd. Chcel sedieť pri obhajcoch, súd mu to však nedovolil.

9:43 – Senát po porade oznamuje svoje rozhodnutie. Námietke zaujatosti nevyhovel, podľa súdu sú objektívne dôvody na ich postupy. Nebude teda o nej rozhodovať. “Čo sa týka návrhu komunikácie, súd ju čítať nebude,” povedal predseda senátu. Chce vraj počkať, kým bude doručená kompletná komunikácia. Šanta tvrdí, že je na súde všetko, čo sa týka zmeniek. Súd však požaduje všetku komunikáciu z Kočnerovho mobilu.

9:32 – Senát sa šiel poradiť.

Obhajoba má problém s eskortou

9:27 – Jeden z Kočnerových obhajcov Marek Para namieta údajnú nerovnosť medzi procesnými stranami. “Včerajší prevoz môjho klienta bol ukážkou porušenia prezumpcie neviny,” povedal Para. Podľa neho bol prevoz pre nich ako pre obhajobu zbytočný, pretože im nebola umožnená porada s klientom mimo miestnosti číslo 4 v Leopoldove, kde sú vraj odpočúvaní. Parovi sa tiež nepáči ako súd pristupuje k svedkom jednej a druhej strany. Predseda senátu po asi 8 minútach Paru zastavil. Nakoniec z celej Parovej reči vzal súd do úvahy len námietku voči zaujatosti, na jeho ostatné návrhy vraj príde čas neskôr.

9:23 – Predseda senátu chce začať pojednávanie výsluchom Kočnera. Prokurátor Ján Šanta navrhuje nový listinný dôkaz, už tretiu komunikáciu z mobilu Mariana Kočnera. Chce, aby sa najskôr prečítala táto listina a až potom sa vykonal výsluch Mariana Kočnera.

Kočnera prísne strážia. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

9:21 – Pavol Rusko sa z dnešného aj zajtrajšieho pojednávania ospravedlnil.

9:20 – Kočner vyzerá byť v dobrej nálade. Hoci je viditeľne strhaný, usmieva sa na novinárov. Je výrazne chudší, ako bol v čase zatknutia.

9:17 – Kočner je už v pojednávacej miestnosti. Predseda senátu mu dovolil sadnúť si k obhajcom. Obžalovaný má na sebe oblečený oblek, nie väzenskú rovnošatu.

9:13 – Pojednávanie začne s miernym oneskorením. Momentálne sú už procesné strany v pojednávacej miestnosti a čakajú na príchod Kočnera. Toho ešte včera eskortovali z Leopoldova.

Rusko dnes neprišiel. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Kauza roka si získala obrovskú pozornosť médií. Niet sa čomu čudovať, prakticky počas každého dňa hlavného pojednávania sa na verejnosť dostávajú nové detaily nielen o celej kauze, ale aj o majetkových pomeroch obžalovaných či o ich vzťahoch so svedkami.

Inak tomu nebude ani dnes. Marian Kočner dnes po viac ako roku po prvýkrát prehovorí verejne. Zaujímavá bude tiež výpoveď jeho ešte nedávneho dobrého priateľa Petra Tótha, ktorý môže celú kauzu objasniť. Kočnera ešte včera do Bratislavy eskortovali z väznice z Leopoldova, Tóth zase ráno na svoj portál potvrdil, že vypovedať príde. 

Hrá sa o veľké milióny

V celej kauze ide o vyplatenie štyroch zmeniek v súhrnnej hodnote približne 69 miliónov eur, ktoré majú údajne pochádzať z roku 2000. Kočner v roku 2016 začal žiadať v prvom rade Pavla Ruska a v druhom rade Markízu o vyplatenie týchto peňazí. Rusko aj Kočner tvrdia, že tieto zmenky boli súčasťou ukončenia kauzy Gamatex.

Keďže Rusko je oficiálne nemajetný, platiť by mala Markíza. Kočner dokonca v tejto veci vyhral jeden občiansko-právny spor. Sudkyňa však vtedy neskúmala pravosť zmeniek. K vyplateniu peňazí však už nedošlo, zakročil totiž štát. Ruska a Kočnera vtedy obvinili zo zločinu falšovania zmeniek, druhý menovaný dokonca skončil za mrežami, kde je dodnes. Rusko v tom čase už nosil elektronický náramok. Dostal ho ešte skôr a v inej veci, je totiž obžalovaný aj z pokusu o vraždu exspoločníčky Sylvie Volzovej.

Viac o kauze zmenky si môžete prečítať TU. 

Čo odkrylo prvých 6 dní pojednávania? Prečítajte si TU.