Domáce Politika Spoločnosť Kauzy Top

ONLINE Zsuzsová Lipšicovi: Keď ste si písali so mnou, neboli ste taký múdry

Zdroj: Glob.sk

PEZINOK – Proces v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pokračuje 15. dňom, ktorý môže byť kľúčový. Na súde by sa v tejto kauze mala prvýkrát čítať komunikácia pochádzajúca z aplikácie Threema, ktorú si medzi sebou vymieňala dvojica obžalovaných – Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Glob.sk bude sledovať dianie zo súdnej siene online a prinesie najdôležitejšie informácie. 

 

Náš online na dnešný deň končí. Ďakujeme, že ste dianie zo súdnej siene sledovali spolu s nami

16:28 – Súd prerušuje hlavné pojednávanie do 1. júna. Pokračovať by mal výsluch IT znalca Dušan Mikulaj.

16:19 – Čítanie zo správ Kočnerovej komunikácie sa skončilo. Predsedníčka zisťuje, či protistrany naďalej trvajú na svojich predložených dôkazoch.

16:05 – Kočner so Zsuzsovou sa 28. februára stretli v golfovom areáli v Báči. Verejnosť už o vražde vedela. Andruskó vo výpovedi tvrdil, že si po vzbure verejnosti vypýtali 28. februára viac peňazí za vraždu. Dôvodom stretnutie dvojice bolo podľa ich slov zbieranie podpisov na hárky pre stranu Cieľ. Kočner odmieta, že by v Báči riešili doplatok za vraždu. Rovnako reaguje aj Zsuzsová.

15:40 – Lipšic čítal komunikáciu medzi dvojicou z 24. februára, kedy ešte verejnosť nevedela o vražde Jána Kuciaka. Zsuzsová sa pýtala Kočnera na šťastné čísla, na čo jej uviedol, že 13 alebo 21. “Fakt Ti prináša šťastie. Aj nechcené,” napísala, na čo jej Kočner odpovedal, že nevie, či chcené alebo nechcené.

15:35 – Pojednávanie pokračuje, Lišpic číta inkriminovanú komunikáciu. V nej Zsuzsová píše: “ Počuj niečo mi napadlo. Ohľadom toho, čo si včera dal rybičkám.Nemyslíš, že tomu, kto to krmivo robil, to potom dôjde? Nebojíš sa, že za to potom bude aj niečo chcieť? A možno dokonca ani nie len raz?” Kočner jej mal odpovedať, že sa robila veľa druhov krmiva, asi 37. Podľa slov Kočnera malo ísť o konkurzy Pavla Ruska, ktorých bolo 37.

15:29 – Pre technické problémy vyhlásila predsedníčka senátu krátku prestávku.

15:19 – Čítanie správ medzi Kočnerom a Tóthom sa skončilo. Nasleduje čítanie komunikácie, ktoré navrhol Lipšic. Ide o komunikáciu medzi Kočnerom a Dušanom Keményim, teda Alenou Zsuzsovou z 15. februára 2018.

15:12 – Kočner reaguje na prečítané správy. Hovorí, že by bol hlúpy, keby použil na vraždu fotografie vyhotovené Tóthovým sledovacím komandom.

15:05 – Tóth sa v deň, kedy sa verejnosť dozvedela o vražde vo Veľkej Mači, uisťoval, že v tom nemajú prsty. Kočner sa snažil Tótha uistiť. že nie a napísal mu, že sa mal vŕtať vo veľkej ruskej veci.

15:00 – Kočner v deň Kuciakovej vraždy oznámil Tóthovi, že dočasne pozastavuje činnosť sledovacieho tímu. Požiadal o podklady na vyplatenie nákladov. Tie mu mal doručiť osobne. Tóth predtým mal žiadať, aby v prípade, ak by jeho ľudia mali prúser, že sa automaticky vyžehlí. Žiadal to cez “kamoša”. Malo by ísť o Norberta Bödöra.

14:55 – Prokurátor začína čítať správy z 1. októbra 2017. Tóth si pýtal podklad na “toho k****a z Aktualít”. Išlo o Jána Kuciaka. Kočner mu následne o dva dni posiela meno a adresu domu vo Veľkej Mači, kde Kuciak býval a kde ho zavraždili. Kočner sa snaží brániť, že s komunikáciou s Tóthom bolo manipulované a niektoré správy tam boli vložené.

14:45 – Zsuzsová sa zdĺhavo vyjadrovala, odbočila z vyjadrovania sa k dôkazom ku komentovaniu Zoltána Andruskóa. Nasleduje čítanie správ medzi Kočnerom a osobou Peter Agend. Ide o Petra Tótha.

14:35 – K celej komunikácii sa vyjadruje Zsuzsová. Tá viackrát útočí na Daniela Lipšica. “Keď si písal so mnou, nebol taký múdry,” hovorí, pričom tvrdí, že si viaceré dôkazy vyfabuloval vo svojej fantázii. Sudkyňa ju upozorňuje, nech sa hanlivo nevyjadruje o procesných stranách.

14:30 – Čítanie medzi Zsuzsovou a Kočnerom skončilo, nasledujú vyjadrenia obžalovaných k celej komunikácii. Začína Marian Kočner. Ten tvrdil, že o roztopení snehu nehovoril ani Andruskó, ani Marček, čiže nemohol byť problémom.