Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

ONLINE Zákaz vychádzania, zatvorené školy aj testovanie. Slovenská verzia lockdownu je známa

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Týždne plné neistoty

17:47 – Na úrade vlády už skončilo rokovanie Ústredného krízového štábu. Podľa našich zistení má v súčasnosti zasadať vláda. Následne by mala byť aj tlačová konferencia, kde sa oznámi výsledok dnešného zasadnutia štábu.

16:54 – Výstup po rokovaní krízového štábu ešte nebol. Šéf Únie miest Slovenska Richard Rybníček po príchode medzi novinárov povedal, že od odborníkov dostali dôležité odpovede. Cez víkend prebehne tzv. nultá fáza plošného testovania na Orave a v Bardejove, kde je situácia najhoršia. Následne v pondelok opäť zasadne Ústredný krízový štáb a vyhodnotia výsledky. Bude sa rokovať aj o tom,sa rozhodne, ako bude štát pokračovať v celoplošnom testovaní Slovenska. “Bolo nám povedané, že sa veľmi rýchlo blížime k Českej republike. Je to oveľa vážnejšie, ako si myslíme,” povedal Rybníček.

14:05 – Minister Hospodárstva Richard Sulík (SaS) informoval, že sa vláda dohodla na spoločnom výstupe po rokovaní krízového štábu. Na čom sa dohodli odborníci, však neodpovedal. “Mne samozrejme záležalo na tom, aby ekonomika neutrpela,” uviedol Sulík. Dohoda, ktorá sa práve črtá na ústrednom krízovom štábe, nemusí byť podľa jeho slov až tak veľmi boľavá.

14:00 – Posledné týždne sa spájajú s pocitom neistoty, skonštatovala na sociálnej sieti prezidentka SR Zuzana Čaputová. V čase, keď nás pravdepodobne čaká ďalšie obmedzovanie, potrebujeme podľa nej racionálne, zdôvodnené, vecné a predvídateľné kroky. Zodpovedných požiadala o jasnú komunikáciu, čo a kedy plánujú a za akých podmienok. Zdôraznila tiež potrebu venovať sa príprave nemocníc na enormný nárast pacientov. Pri súčasných informáciách hovorí o chaose a neistote.

Lekár a člen Ústredného krízového štábu Peter Visolajský počas rokovania odborníkov uviedol, že podľa neho je zatvorenie krajiny jediná možnosť, ako zraziť rastúci počet infikovaných. “Situácia je naozaj vážna, naše nemocnice Potemkinove dediny. Tvária sa tu na istý počet lôžok, ale ten nie je správny a aj počty personálu sú často kamuflované,” uviedol.

Ako dodal, plošné testovanie síce odhalí veľké množstvo pozitívnych ľudí, ktorí budú musieť byť v karanténe, ale ten lockdown tu aj tak budeme mať. “Ak vyblokujete takýto počet ľudí z práce, tak vyblokujete mnoho podnikov a prevádzok, čiže výsledok bude rovnaký, len sa to bude inak volať,” konštatoval s tým, že by bolo dobré, aby zatvorenie krajiny prebehlo čím skôr a najmenej na 2 až tri týždne.

Isté nie je nič

Myšlienku celoplošného testovania predstavil Igor Matovič v sobotu. Prezentoval ju ako akciu, “ktorá na svete nemá obdobu”. Postupne dostávala presnejšie kontúry. Podľa súčasnej verzii by malo testovanie prebehnúť budúci víkend od piatka do nedele, dohliadať naň majú vojaci a vojačky. Matovič vyzval každého zdravotníka, aby sa prihlásil a “pomohol dobrej veci”. Testovanie má byť dobrovoľné, avšak tí, ktorí sa ho nezúčastnia, musia ísť na 10 dní do karantény. Práve otázka dobrovoľnosti zarezonovala v spoločnosti veľmi silno.

Prezidentka Zuzana Čaputová napríklad uviedla, je za dobrovoľné plošné testovanie. Myslí si totiž, že ak bude niekto sankcionovaný za neúčasť na plošnom testovaní, tak to neznamená dobrovoľnosť.

Sám Matovič v strede týždňa priznal, že samotné testovanie nemusí stačiť a odborníci môžu žiadať zatvorenie krajiny. Následne sa začali ozývať hlasy, že by bolo dobré obe veci skombinovať. V stredu podvečer rokovala Pandemická komisia, dnes od 8. hodiny rokuje aj Ústredný krízový štáb.

To, že sa zrejme skombinuje čiastočné zatvorenie krajiny spolu s celoplošným testovaním, pripustil pred rokovaním krízového štábu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). “Bude kombinácia, bude miernejší lockdown a bude potom celoplošné testovanie,” naznačil Naď závery pandemickej komisie, ktorá sedela v stredu podvečer. Odmietol, že by sa premiér Igor Matovič (OĽANO) chcel “stiahnuť” z testovania.