Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Opäť je všetko INAK! STOVKY nových RADAROV na cestách: Šok pre vodičov, vieme podrobnosti

Policajné auto.
Ilustračná foto: Zdroj: Facebook/Polícia SR - Nitriansky kraj

BRATISLAVA – Opäť ďalší zvrat. Po tom, čo zámer nakúpiť 300 stacionárnych radarov dostal červenú, opäť ožíva. Úradnícka vláda zmenila svoj postoj. Proces obstarávania pôvodne zastavil dnes už bývalý minister vnútra Ivan Šimko. Rezort však prebral premiér Ľudovít Ódor a ten chce radary nakúpiť čo najskôr. Známy je dôvod prečo.

Zdá sa, že slovenské cesty čoskoro predsa len zaplavia stovky radarov, ktoré automaticky posielajú pokuty. Podľa pôvodných plánov mali verejné obstarávanie na ich nákup vypísať do konca leta.

Vláda, ktorá projekt iniciovala, však padla, a do kabinetu nastúpili úradníci. Nový, dočasne poverený minister vnútra ohlásil, že nákup radarov už nezrealizuje. „Myslím, že Slovensko potrebuje tieto radary a chcem v tom pokračovať, pripravovať projekt, odovzdať ho budúcej vláde. Nebudem už ale vyhlasovať verejné obstarávanie,“ uviedol začiatkom júna pre Televízne noviny minister Ivan Šimko.

Šimkov postoj sa dostal pod paľbu kritiku jeho predchodcu. Exminister vnútra Roman Mikulec považoval stopku pre nákup za nepochopiteľnú, a to aj preto, že na nákup radarov už bolo vyhradených približne 34 miliónov z plánu obnovy.

Nedávno však Šimko pre spory s vedením policajného zboru vo funkcii skončil. Prezidentka Zuzana Čaputová riadením ministerstva poverila predsedu vlády Ľudovíta Ódora. Ako informovali TV Noviny, ten dáva nákupu radarov opäť zelenú. „Ministerstvo vnútra plánuje v obstarávaní a realizácii tejto investície z plánu obnovy pokračovať, a to čo najskôr,“ uviedol hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann. Dôvod je práve aj ten, že tento projekt je viazaný na financie z plánu obnovy.

Na pokutách chcú vybrať 15 miliónov

Rezort vnútra plánuje nakúpiť, po vzore zo zahraničia, celkovo 279 stacionárnych radarov, ktoré samy vyhodnocujú priestupky aj posielajú pokuty. Hlavným cieľom investície do radarov má byť zníženie nehodovosti.

Na vodičov má striehnuť:
209 radarov určených na meranie rýchlosti,
52 analytických kamier kontrolujúcich prejazd na červenú,
18 kamier sledujúcich nedodržiavanie „stopky“.

Podľa odhadov rezortu vnútra by mal tento systém ročne rozdať 480-tisíc pokút za takmer 15 miliónov eur. Na porovnanie, dnes máme na Slovensku len 20 stacionárnych radarov, s ktorými polícia ročne potrestá 24-tisíc vodičov. Počet pokút uložených v rámci inštitútu objektívnej zodpovednosti by tak mal po novom narásť až 20-násobne.

Polícia už aj určila úseky ciest, kde plánuje radary umiestniť. Pozrieť si ich môžete na interaktívnej mape, ktoré prezrádza aj typ radaru.

Mapa s plánovaným umiestnením radarov. Zdroj: mfsr.sk
Interaktívna mapa s navrhovaným rozmiestnením radarov (po kliknutí). Zdroj: mfsr.sk