Domáce Politika

Opozícia chce iniciovať poslanecký prieskum. Dôvodom je kritizovaný tender na záchranky

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Opozičné SaS a OĽaNO chcú iniciovať poslanecký prieskum na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) v súvislosti s výberovým konaním na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZSS). O prieskum budú žiadať, pokiaľ na pondelkovom mimoriadnom parlamentnom zdravotníckom výbore nedostanú odpoveď na svoje otázky o tendri na záchranky.

 

Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáš Haško by mal na výbore poslancom vysvetliť, podľa akého kľúča sa rozhodol vybrať členov výberovej komisie na prevádzkovanie ambulancií. “Až štyria z piatich členov prepojených na víťaznú firmu boli v komisii tendra. Existujú u nich pochybnosti o možnej zaujatosti na základe pracovných alebo iných vzťahov,” uviedol na pondelkovej tlačovej konferencii podpredseda zdravotníckeho výboru Marek Krajčí (OĽaNO).

Krajčí dodal, že podľa zákona nesmie ÚDZS za člena komisie vymenovať osobu, “u ktorej so zreteľom na jej pomer k veci k niektorému z účastníkov výberového konania alebo k jeho splnomocnenému zástupcovi možno mať pochybnosť o jej nezaujatosti”“Momentálne vnímam, že súťaž nebola spravodlivá a predseda ÚDZS konal protizákonne. Pokiaľ generálna prokuratúra alebo Úrad pre verejné obstarávanie rozhodne, že konaním predsedu ÚDZS bol porušený zákon, súťaž bude musieť byť zrušená a vypísaná nanovo s novou komisiou,” skonštatoval poslanec.

Konflikt záujmov v komisii

Členka zdravotníckeho výboru Jana Cigániková (SaS) vyhlásila, že sa objavujú pochybnosti o tom, či sú vo víťaznej firme kvalifikovaní záchranári. Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu v tendri. Podľa ÚDZS bol tender v súlade s príslušnou legislatívou.

Súčasný majiteľ víťaznej firmy LSE – Life Star Emergency Miroslav Micski v minulosti podnikal s jedným z členov komisie, bývalým štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva Máriom Miklošim. V päťčlennej komisii mali sedieť aj dvaja jeho bývalí kolegovia z ministerstva – šéf informatiky Peter Salon a šéfka právneho oddelenia Marianna Kozmannová. Oboch malo ministerstvo upozorniť na konflikt záujmov.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) sa v uplynulom období so šéfom ÚDZS stretla, aby jej odpovedal na otázky týkajúce sa pochybného tendra. Po stretnutí s ním konštatovala, že by sa Haško mal postaviť pred médiá a svoje rozhodnutie vysvetliť verejnosti. ÚDZS vyhlásil výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby v polovici júna, týkalo sa 328 bodov. Najviac ich získala slovenská spoločnosť LSE – Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc. Firma uspela po tom, čo z trhu odchádza spoločnosť Falck.

Podnet na Generálnej prokuratúre

Výberovým konaním na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZSS) sa bude zaoberať Generálna prokuratúra SR. Podnet podali predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáš Haško aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nom. Smeru-SD). Oznámili to v pondelok na mimoriadnom Výbore Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo. Predseda výboru Štefan Zelník (SNS) chce kvôli tendru iniciovať poslanecký prieskum “čo najskôr”.

Predseda ÚDZS zopakoval, že odmieta zaujatosť členov výberovej komisie na ZZS. “Podal som žiadosť na orgány činné v trestnom konaní, na generálnu prokuratúru, a to 4. septembra, žiadosť, či nedošlo k spáchaniu trestného činu pri tejto kauze,” povedal Haško s tým, že trvá na tom, že si za výberom členov komisie stojí. Kľúčom toho, že si zvolil konkrétnych ľudí, boli ich “odbornosť, znalosť problematiky a nestrannosť”. Trvá však na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou.

Šéfka rezortu zdravotníctva rovnako povedala, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR dalo podnet na generálnu prokuratúru ohľadne prešetrenia tohto prípadu. Tiež dodala, že ju ako občana “vyrušujú” pochybnosti okolo výberového konania. Tender na poskytovanie záchranárskych služieb za 800 miliónov eur na šesť rokov však podľa jej slov legislatívne zopakovať nejde. Predseda výboru Zelník chce poslanecký prieskum z toho dôvodu, že okolnosti a rovnako ako aj konkrétnosti prípadu poslancom zverejniť nemôže. Poslanecký prieskum v pondelok pred začiatkom výboru žiadali aj opozičné SaS a OĽaNO.