Domáce Politika

Prezident chce Lajčákove rozhodnutie písomne. Opozícia nemá jednotný názor

Prezident SR Andrej Kiska vzal Lajčákove rozhodnutie na vedomie. - Foto: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA – (TASR/SITA) Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák zostáva vo funkcii. Informoval o tom tlačový odbor rezortu. Opozícia jeho krok víta, báli sa, aby sa novým ministrom zahraničia nestal Robert Fico. Andrej Kiska už o jeho rozhodnutí vie tiež. 

 

“V tejto situácii a s cieľom nenaťahovať súčasnú situáciu a nezaťažovať ňou slovenský politický a mediálny priestor chcem oznámiť, že som prijal rozhodnutie pokračovať vo výkone mandátu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí a v tomto zmysle podniknem v najbližšom čase potrebné kroky,” tlmočí rezort zahraničia vyjadrenie Lajčáka. Rozhodnutie vníma ako šancu pokračovať v úsilí, aby Slovensko bolo naďalej vnímané ako moderná európska krajina, ako spoľahlivý partner a spojenec, ako krajina, ktorá je súčasťou riešení a nie problémov, v úsilí napĺňať víziu Slovenska, pevne ukotveného v euroatlantickom priestore.

Prezident vzal jeho krok na vedomie

Prezident SR Andrej Kiska by mal podľa informácií TASR zobrať na vedomie rozhodnutie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominat Smeru-SD) o späťvzatí demisie. Rozhodnutie má dať hlave štátu písomne. Šéf diplomacie sa má poobede vrátiť na Slovensko z Milána, kde preberal predsedníctvo SR v OBSE.

Prezident s Miroslavom Lajčákom v otázke Marakéšu súhlasil. Spolu s Petrom Pellegrinim sa snažil o to, aby si Lajčák svoj krok rozmyslel.

Andrej Danko žiada rozhovor

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) sa chce v najbližších dňoch stretnúť s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom (nominant Smeru-SD). Chce od neho odpovede na niekoľko otázok. Zároveň si myslí, že okolo demisie vznikla nejasná ústavnoprávna situácia a minister by mal byť menovaný nanovo.

Ministra sa chce šéf parlamentu pýtať na tvorbu medzinárodných zmlúv v kontexte rizika umiestnenia zahraničných armád na území Slovenska. “Druhé je vyjasnenie pozície Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR vo vzťahu k arménskej genocíde, ďalej zriadenie kultúrneho centra v Jeruzaleme a takisto aj konanie zástupcov štátu v zahraničných inštitúciách a relevantnosť ich rozhodnutí vo vzťahu k SR,” doplnil Danko.

Lepšie ako Fico

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák zostáva vo funkcii, hoci jeho podmienka na zotrvanie vo funkcii nebola splnená. Uviedol to nezaradený poslanec Národnej rady SR a zakladateľ strany Spolu – občianska demokracia Miroslav Beblavý s tým, že ani principiálne rozhodnutie nevie urobiť principiálne. “A preto sa stáva ďalším ministrom, ktorého nemusí nikto brať vážne. Skutočným ministrom zahraničných vecí sa za ostatné týždne stal a zostáva agent ruských záujmov Andrej Danko. Spolu – občianska demokracia stojí naďalej za pevným ukotvením Slovenska v EÚ,” uviedol Beblavý.

Minister diplomacie Miroslav Lajčák je určite lepším ministrom zahraničných vecí, ako by bol predseda strany Smer-SD Robert Fico. Uviedla to pre agentúru SITA predsedníčka poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová. “Ale keď raz podal demisiu, tak ju podal, a dôsledky si treba premyslieť vopred,” uviedla. Podľa Remišovej je neprijateľné, aby sa základné princípy štátu obsiahnuté v Ústave SR zneužívali v rámci politických strán. “Je to neúcta k ľuďom, ale aj k funkcii ministra, keď sa z toho stane nástroj na posilnenie svojej pozície v rámci vládnej koalície,” dodala.

Prvý podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslav Paška berie na vedomie rozhodnutie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka zotrvať vo funkcii. Ako Paška povedal dnes pre agentúru SITA, ide o to, aby našiel ústavne riešenie svojho rozhodnutia a aby čím skôr premietol svoje rozhodnutie do fungovania rezortu. „Aby sa vytratila neistota v ďalšom fungovaní rezortu, najmä keď SR čaká vedenie OBSE, pretože ukrajinsko-ruský spor sa dotýka aj SR. Je veľmi dôležité, aby sme vedeli pri tomto spore našich východných susedov byť iniciatívni a posúvať situáciu k vecnému a pokojnému riešeniu konfliktu,“ vyhlásil Paška.