Zahraničné Politika

Orbána má už každý dosť, tvrdí švédsky poslanec v Európskej ľudovej strany

Orbána má už každý dosť, tvrdí švédsky poslanec v Európskej ľudovej strany. (TASR/AP)

BUDAPEŠŤ – Drvivá väčšina členov politickej skupiny Európska ľudová strana (EĽS), ktorá je najsilnejšou frakciou Európskeho parlamentu (EP), sleduje činnosť maďarského premiéra Viktora Orbána s mimoriadnou nedôverou. Povedal to v piatok v rozhovore pre internetové vydanie ľavicového denníka Népszava švédsky poslanec EP Gunnar Hökmark.

“Niet takej členskej strany EĽS, ktorú by politika maďarskej vládnej strany Fidesz vo väčšej či menšej miere nenapĺňala obavami. Táto politika protirečí hodnotám, ktoré politická skupina ľudovcov presadzuje,” povedal poslanec zo švédskej konzervatívnoliberálnej Umiernenej strany (M).

Hökmark ostro kritizoval najnovšiu propagandistickú kampaň Orbánovho kabinetu útočiacu na predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a maďarsko-amerického finančníka Georgea Sorosa. Na bilborde kampane sa objavujú Juncker i Soros s obvinením zo snahy donútiť Maďarsko, aby prijalo viac migrantov.

Švédsky poslanec, ktorý vyjadril názor, že Orbán spôsobuje Maďarsku obrovské škody, v uplynulých dňoch inicioval, aby vedenie EĽS prehodnotilo vzťahy s Fideszom a aby túto otázku zaradilo aj na najbližšiu schôdzu frakcie. “Ešte čakám na odpoveď od šéfa frakcie Manfreda Webera,” povedal Hökmark pre Népszavu.

Podľa denníka Hökmark patrí medzi ľudovcov, ktorí čoraz otvorenejšie kritizujú maďarskú vládnu stranu. Zdôrazňuje, že Orbán už mnohokrát prekročil hranice, ktoré boli určené európskymi ľudovcami.

Švédsky poslanec v súvislosti s otázkou možného vylúčenia Fideszu z politickej skupiny podotkol, že v rámci EĽS sú rôzne názory na riešenie tohto konfliktu, preto treba najskôr vyjasniť situáciu v rámci frakcie, až potom rozhodnúť o ďalších krokoch. Súčasne však zdôraznil, že na poslancov Fidesz v EP sa nemožno sťažovať, pretože vo všeobecnosti sledujú smerovanie EĽS a nekonajú v parlamente “na spôsob Orbána”.