Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Oslavy jubilea skončili predčasne. SND to vynahradí open air podujatím zadarmo

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Večer plný prekvapení. Slovenské národné divadlo (SND) sa chce rozlúčiť s jubilejnou sezónou inak. Keďže koronavírus ukončil všetky oslavy, divadlo pozýva návštevníkov na open air podujatie. Predstavia sa všetky tri zložky – opera, činohra, balet. Diváci si budú môcť užiť akciu úplne zadarmo.

 

Slovenské národné divadlo sa za posledné dni postaralo o poriadnu dávku prekvapení. Napriek ukončeniu sezóny odohrali predstavenia a v spolupráci s RTVS predstavili projekt Ďakujeme, Slovensko. Najnovšie pozývajú na open air podujatie – Divadlo pred divadlom. Inštitúcia sa takto rozlúči so svojou jubilejnou stou divadelnou sezónou. Nebude chýbať ani občerstvenie. ,,Stane sa tak v utorok 30. júna na námestí pred novou budovou SND od 19:00 hod. do neskorých večerných hodín,” uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

 

Divadlo pripravilo open air podujatie. Zdroj: SDN

Námestie plné umelcov

Umelci zostali kvôli pandémii zo dňa na deň bez divákov. Vedenie si uvedomuje obrovský záujem o živý kontakt medzi nimi, preto sa rozhodli zorganizovať podujatie pred divadlom. O tom, že program bude pestrý, niet pochýb. Podujatie otvoria slávnostné fanfáry z triumfálneho pochodu z opery Aida. Nebudú chýbať árie z Mozartovej Figarovej svadby i Dona Giovanniho, Verdiho Rigoletta, Gounodovej opery Romeo a Júlia, zaznie ária Dalily z opery Saint-Saënsa Samson a Dalila, ale aj ária Rusalky z rovnomennej Dvořákovej opery.

Predstavia sa sólisti opernej scény Monika Fabianová, Katarína Flórová, Eva Hornyáková, Andrea Vizvári, Daniel Čapkovič, Ľudovít Ludha. ,,Miroslav Dvorský poteší divákov známymi a obľúbenými  talianskymi piesňami, medzi ktorými nebude chýbať ani O, sole mio,” informuje Pažítková.

 

Počas večera zaznie aj ária z Rusalky. Zdroj: SND / Zdenko Hanout

Temperamentný balet

Svoje zastúpenie bude mať aj balet. V Čajkovského Sentimentálnom valčíku sa predstavia sólisti Baletu SND Tatum Shoptaugh a Mergim Veselaj v choreografii Igora Holováča. Ďalší členovia ukážu Tanec toreadorov z predstavenia Carmen.

Od 21:00 bude mať Činohra SND výrazné zastúpenie v ,,hudobnej zložke”. ,,Určite ste v inscenáciách zaznamenali umelecký prínos Daniela Fischera s kapelou Orchester Jeana Valjeana. Predstavia sa so svojimi piesňami rovnako ako Dominika Kavaschová s Andreou Bučko, ktoré uvedú skladby z inscenácie a albumu Morena,” skonštatovalo SND.

Celým večerom bude sprevádzať člen Činohry SND Martin Šalacha.

 

Nebude chýbať Tanec toreadorov z Carmen. Zdroj: SND / Ctibor Bachratý

Doma s divadlom

Keďže SND muselo pred niekoľkými mesiacmi zatvoriť svoje brány, so svojimi návštevníkmi zostali v kontakte online cez projekt SND Doma. ,,Po slávnostnom galaprograme … tak sme my…, ktorý sa konal 1. marca 2020, teda na deň presne, ako sa pred sto rokmi po prvý raz prihlásila naša prvá národná divadelná scéna, malo vedenie divadla i dramaturgovia celkom iné predstavy o jej pokračovaní. Mocnejším sa však stal COVID-19, a tak sa aktivity umelcov všetkých troch umeleckých súborov SND presunuli do online priestoru,” zdôraznila inštitúcia.

Diváci si tak zvykli na pravidelné ranné rozcvičky s Baletom SND, nechýbali ani podcasty s Miriam Kičiňovou či edukačné videá. Súčasťou boli krátke koncerty hudobníkov a spevákov. Takisto nechýbal program pre deti – herci čítali známe rozprávky. Veľkým lákadlom sa stalo tiež varenie s SND. Tanečníci v ňom priniesli zaujímavé a zdravé recepty.

Divadlo neskôr spustilo aj ďalší projekt Národné klebety. Boli to dramaturgické úvody s hudobnými a činohernými ukážkami, kde dramaturgovia diskutovali o tom, ako napríklad jednu tému spracovali autori v dráme, opere či balete. V ďalšom programe Hovorme o opere zase dramaturg opery Martin Bendi diskutoval s opernými osobnosťami o všetkom, čo svet opery prináša.

 

Mohlo by vás zaujímať:

 

Námestie pred SND v utorok ožije. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček