Spoločnosť Domáce GPlus Top

Pacienti hodnotili slovenské nemocnice. Nespokojní sú najmä v Bratislave, najhoršie však dopadla Trnava

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Tento rok už po piatykrát Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) udelil prestížne ocenenie Nemocnica roka 2019. Na mušku si analytici zobrali štátne univerzitné a fakultné nemocnice Slovenska. V porovnaní s minuloročným hodnotením sa poradie tých najlepších nemocníc zmenilo len minimálne. Pozrite sa, ako dopadla nemocnica vo vašom okolí. Poznáme aj tie, ktoré sa ocitli na chvoste rebríčka.

 

Ocenenie Nemocnica roka odzrkadľuje informácie o spokojnosti pacientov, kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti, náročnosti diagnóz či fakty o hospodárení a transperentnosti za uplynulé štvorročné obdobie. V kategórii Štátne univerzitné a fakultné nemocnice analytici z INEKO porovnávali 11 zariadení. Detské fakultné nemocnice pritom neboli posudzované.

Porovnanie štátnych univerzitných a fakultných nemocníc v roku 2019. Zdroj: INEKO

Ďalšie prvenstvo vo vrecku

Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici sa môže už po druhýkrát pýšiť titulom Nemocnica roka. Prvýkrát získala prestížne ocenenie v roku 2018. Kvalitu tohto zdravotníckeho zariadenia odrážajú aj vysoké percentá spokojnosti. Ako jediná z veľkých štátnych zariadení získala nadpriemerné bodové hodnotenie v každej zo šiestich hlavných oblastí sledovaných ukazovateľov. Pacienti, ktorí navštevujú túto nemocnicu, hodnotia jej služby na 84 percent. Zdravotná starostlivosť bola ohodnotená na 87 percent. Nadštandardné ohodnotenie dostali lekári práve v banskobystrickej nemocnici. Starostlivosť či ich správanie na oddelení dosahuje úroveň 90 percent. Čo sa týka zdravotných sestier, ich vystupovania a starostlivosti o pacientov, tie dostali 87 percent. Strava, ubytovanie a upratovanie na oddelení dosahuje úroveň 72 percent. Príbeh nemocnice roka, ktorá tu je pre pacientov viac ako 100 rokov, si prečítate TU.

Nemocnicou roka 2019 sa stala Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Zdroj: TASR / Dušan Hein

Umiestnenie, za ktoré sa nemusia hanbiť

Druhé miesto v hodnotení slovenských nemocníc získala Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok. Podľa analytikov z INEKO by nemocnica mala viac popracovať na transparentnosti. ,,Zvyšovanie transparentnosti zverejňovaním relevantných informácií o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti je podľa nás jedným z kľúčových predpokladov na to, aby bola verejnosť lepšie informovaná, aby sa vedela kvalifikovanejšie rozhodovať a vytvárať účinnejší tlak na zlepšovanie verejných služieb, čo potom motivuje zdravotnícke zariadenia sa neustále zlepšovať,” povedal analytik INEKO Dušan Zachar. Nemocnica by tiež mala znížiť  úmrtnosť pacientov starších ako 65 rokov po zlomenine stehennej kosti (viac ako 12 percent prípadov). Na druhej strane, vojenská nemocnica má nejlepšie čísla v rámci nutnosti reoperácií či pri úmrtnosti po operáciách.

Bronzovú priečku obsadila Univerzitná nemocnica Martin, ktorá sa tiež stala aj najväčším ,,skokanom” v zlepšovaní transparentnosti. Nemocnica je známa aj tým, že sa v nej liečia pacientni s náročnými diagnózami. Tí sú s prácou zdravotníckeho personálu nadpriemerne spokojní. Obe nemocnice pritom excelovali v kategórii spokonosti pacienta.

Spokojnosť pacientov v Univerzitnej nemocnici Martin. Zdroj: INEKO

Chvost rebríčka

Najslabšie hodnotenie spomedzi štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala Fakultná nemocnica Trnava. Hneď po Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) podávajú pacienti trnavskej nemocnice najväčší počet podnetov na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Všetky ukazovatele vykazujú priemerné až podpriemerné hodnotenie.

Univerzitná nemocnica Bratislava stále zostáva zariadením s najnespokojnejšími pacientmi.

Poslednú priečku obsadila Fakultná nemocnica Trnava. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček