Regióny Pezinok

Bývalý šéf kontrarozviedky SIS stojí pred súdom: Padne dnes verdikt?

PEZINOK – Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje hlavné pojednávanie s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petrom Gašparovičom a bratislavským expolicajtom Ladislavom Vičanom. Vypovedať by mali dvaja svedkovia, potom by mohli zaznieť záverečné reči.

 

Prokurátor podal na súd obžalobu za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku. Vyplýva z nej, že obžalovaní mali obaja participovať na zrušení predbežného opatrenia vydaného Kriminálnym úradom finančnej správy , ktorým bol obchodnej spoločnosti Bopal zablokovaný majetok. Rozhodnutie Kriminálneho úradu mali Gašparovič a Vičan pomôcť zvrátiť a dohodnúť sa na prijatí úplatku vo výške 400 tisíc eur, ktorý mali rozdeliť aj iným osobám. Napokon malo prísť k vyplateniu zálohy vo výške 200 tisíc eur. V prípade dokázania viny pred súdom im hrozí trest odňatia slobody v trvaní od desať do 15 rokov.

Obžalovaní bývalý šéf kontrarozviedky Peter Gašparovič a expolicajt Ladislav Vičan.
zdroj: TASR

Obžalovaní tvrdia, že sú nevinní. Prijatie úplatku odmietajú. V závere júla vypovedal pred súdom podnikateľ Dušan Bočkay, tvrdil, že bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Gašparovič mal od neho žiadať za odblokovanie majetku firmy Bopal úplatok vo výške 400 tisíc eur. Políciou mal byť podľa jeho slov vydieraný. Vypovedala aj Bočkayova expartnerka Martina Krištofová. Vyhlásila, že jej bývalého partnera policajti nevydierali, ale vedome platil za služby v snahe zahladiť trestnú činnosť.

Dvojica Gašparovič s Vičanom bola zadržaná na začiatku decembra 2020 počas akcie Judáš. Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci nej obvinila osem osôb. Medzi obvinenými boli aj bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský či exnámestník SIS Boris Beňa, ako aj ďalší bývalí predstavitelia SIS a bývalí vysokopostavení funkcionári Policajného zboru a finančnej správy. Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra 2020 zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili. Bývalý námestník SIS Beňa uzavrel dohodu o vine a treste. Dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.