Politika Zahraničné

Pápež a šéf OSN zverejnili spoločné videoposolstvo

Pápež František a šéf OSN António Guterres. Zdroj: Twitter/@CzPontifex

VATIKÁN – Pápež František a šéf OSN António Guterres zverejnili v piatok spoločné koncoročné videoposolstvo, v ktorom hovoria o hladujúcich deťoch, utečencoch a hrozbe klimatických zmien a jadrových zbraní. Informovala o tom agentúra AP.

Hlava katolíckej cirkvi sa v piatok stretla s generálnym tajomníkom OSN na audiencii vo Vatikáne. Pri tejto príležitosti zverejnili spoločné videoposolstvo nakrútené v pápežovej súkromnej knižnici. Obaja predstavitelia vo videu upriamili pozornosť na to, že v niektorých krajinách sveta ešte stále umierajú deti od hladu.

Hovorili o utrpení utečencov, ktorí opúšťajú svoje krajiny v dôsledku konfliktov, globálneho otepľovania či náboženského prenasledovania. Pápež a šéf OSN odsúdili ako “nemorálne” vlastníctvo a používanie jadrových zbraní a prisľúbili, že budú bojovať proti zneužívaniu detí vo všetkých jeho podobách.

Guterres počas audiencie, ktorá sa konala pri príležitosti blížiaceho sa 75. výročia vzniku OSN,  ocenil podporu svetovej organizácie zo strany Svätej stolice. Pápež zase vyzdvihol úsilie OSN v prospech zaistenia mieru vo svete, informoval server Vatican News.

Od nástupu Františka — prvého pápeža z tzv. globálneho juhu (rozvojového sveta) — dochádza k zbližovaniu postojov Vatikánu a OSN vo viacerých otázkach. Práve tieto témy sa podľa agentúry AP objavili v piatkovom videoposolstve.

Vzťahy medzi Vatikánom a OSN v minulosti dlhodobo komplikovali napríklad rozdielne prístupy k otázke sexuálneho a reprodukčného zdravia. František sa podľa AP snaží o spoluprácu s predstaviteľmi OSN a osvojil si aj niektoré z hlavných priorít svetovej organizácie.