Zahraničné Top

Pápež prosil o odpustenie za utajovanie zneužívania detí

Dublin   – Pápež František prosil v nedeľu počas slúženia omše v Dubline o odpustenie pre členov hierarchie katolíckej cirkvi, ktorí uchovávali v tajnosti sexuálne zneužívanie detí duchovnými. Informoval o tom spravodajský server BBC.
Pápež tiež prosil o odpustenie za zneužívanie v Írsku, zneužívanie moci, svedomia a sexuálne zneužívanie páchané predstaviteľmi cirkvi. Tisíce ľudí aplaudovali po každej prosbe Františka o odpustenie.
Vo Phoenix Parku sa zišlo odhadom 200.000 ľudí, podľa BBC sa očakávalo 500.000. Omša sa konala v oblačnom počasí a za slabého dažďa na záver Svetového stretnutia rodín – celosvetového katolíckeho zhromaždenia, ktoré sa koná každé tri roky.
Pápež slúžením omše vo Phoenix Parku ukončil svoju dvojdňovú návštevu Írska. Išlo o prvú pápežskú návštevu v tejto krajine po 39 rokoch.
V nedeľu dopoludnia navštívil mariánsku svätyňu v meste Knock a taktiež prosil o odpustenie za sexuálne zneužívanie duchovnými a zopakoval svoje želanie, aby bolo spravodlivosti učinené zadosť.
Pápež uviedol, že každého musia dojať príbehy tých, ktorí “trpeli zneužívaním, boli olúpení o nevinnosť a ostali zjazvení bolestivými spomienkami”. “Táto otvorená rana nás vyzýva, aby sme boli tvrdí a rozhodní v hľadaní pravdy a spravodlivosti,” povedal davom na pútnickom mieste.
Uviedol, že vo svojej modlitbe k Panne Márii, matke Ježiša Krista, “jej predstavil osobitne všetky obete zneužívania akéhokoľvek druhu spáchaného členmi cirkvi v Írsku”.