Politika Domáce

Pellegrini a Laurenčík sú zvyšnými dvoma podpredsedami parlamentu. Na zvolenie potrebovali nadpolovičnú väčšinu hlasov

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Bývalý premiér a podpredseda Smeru – sociálnej demokracie (Smer-SD) Peter Pellegrini a Milan Laurenčík zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) sú zvyšnými dvoma podpredsedami Národnej rady SR (NR SR). Rozhodli o tom poslanci parlamentu v tajnom hlasovaní. Pellegrinimu odovzdalo svoj hlas 95 a Laurenčíkovi 85 zo 138 platných hlasov poslancov. Na zvolenie do funkcie podpredsedu parlamentu je potrebné získať nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých poslancov NR SR, teda 76.

 

Vedenie NR SR je tak v kompletnom zložení. Na ustanovujúcej schôdzi z 20. marca členovia zákonodarného orgánu zvolili za predsedu parlamentu lídra hnutia Sme rodina Borisa Kollára. Podpredsedami sa stali Gábor Grendel z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Juraj Šeliga zo strany Za ľudí.

Aj šiesta parlamentná strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) mala svojho kandidáta do funkcie podpredsedu pléna. Bol ním Štefan Kuffa, ktorý však v dnešnej tajnej voľbe nezískal potrebný počet hlasov. Dôveru mu vyslovilo len 31 zo 138 platných hlasov poslancov.