Domáce Top

Penta aj J&T sú v hre o novú budovu ministerstva spravodlivosti

Gábor Gál - Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Nová adresa, kam sa presťahuje Ministerstvo spravodlivosti SR, by mohla byť známa na začiatku budúceho pracovného týždňa. Po stredajšom rokovaní vlády SR to povedal minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). V súčasnosti rezort sídli na Župnom námestí v Bratislave spoločne s Najvyšším súdom SR. Tieto priestory nie sú postačujúce, aj preto rezort spravodlivosti vyhlásil súťaž na novú budovu. Budova je svojím charakterom určená pre súd a žiada si aj rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá sa nedá robiť počas prevádzky v nej. Po rekonštrukcii by v budove na Župnom námestí mal sídliť iba Najvyšší súd SR, ktorý v Bratislave využíva aj iné priestory.

“Nové priestory, do ktorých sa ministerstvo presťahuje, oznámime na začiatku budúceho pracovného týždňa,” povedal Gál.

Súťaž o novú budovu rozbehla ešte v júli 2017 exministerka Lucia Žitňanská (Most-Híd) a prišlo do nej 11 ponúk, z ktorých deväť rezort bližšie skúmal a sedem sa následne dostalo aj do cenovej časti výberu. Vo finále sa ocitli dve budovy, ktoré vlastnia spoločnosti Penta a J&T. Jedna z nich je na bratislavskej Patrónke, druhá v mestskej časti Petržalka, v rámci komplexu Digital park. Rezort spravodlivosti následne požiadal súťažiacich, aby predložili svoje ponuky opätovne, pričom sa vo finále ocitli až štyri alternatívy. Nie je nateraz známe, či ministerstvo využije jednu z nich.

Ministerstvo spravodlivosti SR nechce ísť iba do nájmu, ale jednou z podmienok podpísania nájomnej zmluvy je možnosť odkúpenia priestorov. Maximálna hranica trvania nájmu a následného odkúpenia priestorov je 10 rokov, no ministerstvo by malo mať v zmluve zakotvené, že prenajaté priestory by si mohlo odkúpiť, „ak dá ministerstvo financií zelenú“, aj skôr.