Politika Domáce Top

Peres kládol na prvé miesto mier a toleranciu, smúti Kiska

BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska poslal sústrastný telegram prezidentovi Štátu Izrael Reuvenovi Rivlinovi k úmrtiu bývalého izraelského prezidenta Šimona Peresa. Vo svojom mene ako aj v mene občanov SR v ňom Kiska vyjadril hlboký zármutok nad úmrtím Peresa. „V jeho osobe stráca nielen Izrael, ale celý demokratický svet významnú osobnosť novodobých dejín. Tento inšpiratívny a principiálny štátnik kládol na prvé miesto mier, toleranciu a porozumenie medzi ľuďmi a národmi. Šimon Peres sa navždy zapíše do histórie ako jeden z otcov nezávislého Izraela, nositeľ Nobelovej ceny mieru a zástanca mierového spolunažívania národov Blízkeho východu,“ uviedol Kiska v sústrastnom telegrame s tým, že vyjadril sústrasť jeho rodine aj občanom Izraelu. Informoval o tom Martin Lipták z tlačového odboru Kancelárie prezidenta SR.

„Bol to jeden z mála ozajstných štátnikov, človek, ktorý si zaslúži rešpekt a všetkým tým, čo v živote urobil a na základe svojich životných skúseností dospel k neochvejnému presvedčeniu, že jediná cesta dopredu je mier. Snažil sa o dosiahnutie mieru vo veľmi zložitom regióne, ja úmrtie vnímam ako naozaj smutnú správu,“ povedal Lajčák na adresu Peresa.

Bývalý izraelský prezident a nositeľ Nobelovej ceny za mier Šimon Peres zomrel po ťažkej chorobe vo veku 93 rokov. Peresa 13. septembra postihla silná mŕtvica s krvácaním do mozgu. Exprezident a laureát Nobelovej ceny za mier z roku 1994 bol dlhodobo rešpektovanou osobnosťou izraelskej politiky, jedným z najobdivovanejších symbolov krajiny a posledným živým spojivom so zakladateľmi štátu. Počas 70 rokov trvajúcej kariéry zastával prakticky všetky vysoké politické funkcie, pôsobil trikrát na poste premiéra a dlhší čas riadil i rezorty zahraničných vecí, obrany a financií. Úrad izraelského prezidenta opustil v roku 2014 po ukončení sedemročného funkčného obdobia.