Regióny Piešťany

Piešťany plánujú odpustiť poplatky za terasy

Ilustračné foto. Zdroj: TASR /Martin Baumann

PIEŠŤANY – Mesto Piešťany plánuje na júnovom mestskom zastupiteľstve úpravu všeobecne záväzného nariadenia, na základe ktorého by prevádzkovatelia reštaurácií a kaviarní nemuseli platiť samospráve za užívanie verejného priestranstva.

 

Poplatok za terasy v súvislosti s mimoriadnou situáciou spôsobenou šírením ochorenia COVID-19 už podnikateľom odpustili vo viacerých mestách. Reštaurácie a kaviarne museli na niekoľko týždňov obmedziť prevádzku, čo spôsobilo značný výpadok ich príjmov. K mestám, ktoré podnikateľom týmto spôsobom vychádzajú v ústrety, sa chcú pridať aj Piešťany.

“Navrhneme odpustiť správny poplatok za zriadenie terasy a na jún pripravíme na schválenie všeobecne záväzné nariadenie. To po vzore iných miest vytvorí podmienky, aby mali vlastníci bezplatné terasy, teda záber verejného priestranstva,” uviedol na májovom zasadnutí mestského zastupiteľstva primátor Peter Jančovič.

Na dani za záber verejného priestranstva plánovala radnica tento rok vybrať 60.000 eur. Túto daň neplatia iba majitelia terás. Zahŕňa aj poplatky za umiestnenie stavebného zariadenia, skládky, trvalé parkovanie vozidla mimo stráženého parkoviska, umiestnenie predajného zariadenia alebo cirkusu.