Domáce Top

Sociálny štát v praxi: Poslankyňa na vozíčku v parlamente trpí

BRATISLAVA – Poslankyňa NR SR za OĽaNO-NOVA Silvia Petruchová, ktorá je na invalidnom vozíku, to v parlamente nemá jednoduché a sľúbené zlepšenie zatiaľ neprichádza. Bojovať sa však chystá naďalej, a nielen za seba.

Ešte pred svojim stredajším vystúpením sa kriticky k situácii v parlamente vyjadrila aj na Facebooku. “Na pôde parlamentu bojujem, ako sa dá – oproti ostatným mám nabehaných oveľa viac kilometrov. No a čo, však som na vozíku. Nevadí, že sa so mnou nabehajú aj asistenti. Lebo bariéry,” vysvetlila a poďakovala sa Igorovi Matovičovi, ktorý sa jej zastal. Poslankyňa to má nepraktické ako v parlamentnej lavici, tak aj pri príchode do NR SR, kde sa klasickou cestou po schodoch nedostane.

 

Status Silvie Petruchovej

Ako povedala vo svojom stredajšom vystúpení, počas celého volebného obdobia bude zastupovať a hájiť ľudí so zdravotným postihnutím. Podľa jej slov sa kvalita života ľudí so zdravotným postihnutím sa po páde socializmu zlepšila, no nie až tak, ako by sa čakalo. Hovorí najmä o riešeniach pre ľudí s takýmto problémami, ktoré sa hľadajú a objavujú, sú skôr čakanie na zázrak. „A rovnako zázrakom pre mňa je, že som v tomto programovom vyhlásení vlády dokázala nájsť niečo aj v prospech ľudí so zdravotným postihnutím,“ vyjadrila sa Petruchová.

Poslankyňa kritizovala najmä otázku bezbariérovosti, ktorá bola vo vládnom programe spomenutá iba raz a aj to okrajovo. „Je smutné, že nevieme zabezpečiť základné veci ešte predtým, ako situácia nastane,“ poznamenala. Za problém označila aj zamestnanosť takto zdravotne postihnutých ľudí, kompenzačné pomôcky, nový návrh zákona o službách v zamestnanosti či rôzne okolnosti ohľadom osobnej asistencie.

1749139

Kritické slová adresovala Petruchová aj na margo vyjadrení o prezentácii Slovenska počas Predsedníctva v Rade EÚ. Vláda sa chystá zatraktívniť krajinu z hľadiska turistiky, čo podľa poslankyňe súvisí práve s bezbariérovosťou. “Ako to chce spraviť, keď stále nie je zabezpečená bezbariérovosť, nie sú zabezpečené služby, pričom veľké množstvo turistov tvoria starší alebo zdravotne postihnutí ľudia,“ povedala.

“Chcela by som dúfať, že budeme mať spoločný záujem riešiť aj problémy ľudí so zdravotným postihnutím, že to nebude len diskriminácia,” vyjadrila sa Petruchová na záver a dodala: “Pevne verím, že nájdeme spoločnú reč a že aj tí, ktorí ste v koalícii, budete počúvať nás a naše skúsenosti, teda tých, ktorí sú v opozícii.”

Zdroj: ph, vozickar.sk, SITA, Foto: Ján Zemiar