Politika Kauzy Domáce Top

Po Ficovi prišiel na rad Kiska. Exprezidenta obvinili z daňového trestného činu

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Obvinenia sa len tak sypú. Po tom, čo NAKA včera obvinila expremiéra Roberta Fica z trestného činu hanobenia rasy a zo schvaľovania trestného činu, prišiel rad aj na exprezidneta Kisku. Ten má čeliť obvineniu za daňový trestný čin. Informoval o tom denník Sme. 

 

14:10 Aktualizované o stanovisko polície 

Obvinenie padlo v súvislosti s kauzou okolo Kiskovej firmy KTAG. “V utorok 3. decembra vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry obvinil  Ing. Andrej K. za pokračujúci zločin daňového podvodu vo forme organizátora,” uviedol pre Glob.sk policajný hovorca Michal Slivka.

Exprezident sa ho mal dopustiť ešte ako konateľ obchodnej spoločnosti v rokoch 2013 a 2014. Podvod súvisí so zaúčtovaním daňových dokladov na  predvolebnú a volebnú prezidentskú kampaň do účtovníctva spoločnosti, pričom táto činnosť podľa polície nebola predmetom jej podnikateľskej činnosti. “Obvinenie bolo vznesené predovšetkým na základe výsledkov znaleckých posudkov a zabezpečených listinných dôkazov, rozsiahleho dokazovania a výsluchov svedkov,” doplnil Slivka.

Ešte začiatkom roka polícia obvinila z daňového trestného činu konateľa firmy KTAG Eduarda Kučkovského. Jeho stíhanie sa týkalo neoprávnenej vratky DPH vo výške 146-tisíc eur, ktorú si firma vypýtala od štátu. KTAG platila Kiskovi prezidentskú kampaň a sumu si potom dala do nákladov. Druhým konateľom KTAG je Kiskov brat Jaroslav.

Andrej Kiska vidí za obvinením politickú kampaň. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kiska hovorí o pomste

Sám Andrej Kiska už po obvinení konateľa KTAG Kučkovského vyhlásil, že obvinený bude pravdepodobne aj on sám. V tom čase ešte ešte zastával úrad prezidenta. Podľa neho malo ísť o pomstu predsedu strany Smer-SD Roberta Fica za to, že ho odmietol vymenovať za predsedu Ústavného súdu. Polícia však vtedy vehementne odmietla akýkoľvek vplyv na priebeh vyšetrovania. Rovnako tak sa dištancovala aj prokuratúra.

To, že ide o “špinavú hru” zo strany Fica tvrdí Andrej Kiska aj dnes, po tom, ako bolo obvinenie vznesené aj voči jeho osobe. “Moje obvinenie je špinavá politická kampaň, a je dôkazom politického vydierania a mafie, ktorá ovláda Slovensko. Fico ma pred tým varoval, keď som ho odmietol dať na ústavný súd. Ešte ako prezident vo februári som takýto postup Ficovej polície avizoval,” uviedol. Kiska tiež opätovne upozornil na to, že polícia pri vyšetrovaní jeho firmy vymenila za 2 roky 3 vyšetrovateľov, “pretože tí prví dvaja nevideli dôvod na žiadne stíhanie.”

Andrej Kiska by sa mal k celej záležitosti vyjadriť ešte dnes o 14.00 na tlačovom brífingu po boku svojho právneho zástupcu Daniela Lipšica.

Mohlo by vás zaujímať: