Spoločnosť Zahraničné

Po štvrtkovej búrke v poľských Tatrách evidujú už desiatky zranených

Po štvrtkovej búrke v poľských Tatrách evidujú už takmer 140 zranených. Zdroj: pixabay

VARŠAVA – Poľskí záchranári v piatok informovali, že na poľskej strane Západných Tatier naďalej pátrajú po troch ľuďoch, ktorí sú nezvestní po štvrtkovej búrke s bleskami. Tie si na poľskej strane Tatier vyžiadali štyroch mŕtvych vrátane dvoch detí a vyše 150 zranených, informuje na svojej webstránke poľská spravodajská stanica TVN24.

 

Náčelník poľskej Tatranskej dobrovoľníckej záchrannej služby (TOPR) Jan Kryzstof v piatok povedal, že záchranári prehľadávajú svahy západotatranského masívu Giewont, ktorý blesky zasiahli. Pátrajú po troch turistoch, ktorí sa po štvrtkovej búrke nevrátili na svoje ubytovne.

Pri búrke utrpelo na poľskej strane Tatier zranenia najmenej 157 ľudí. Zranených prevažne s popáleninami, zlomeninami a problémami so srdcom previezli do nemocníc v mestách Zakopané, Nowy Targ, Limanowa, Myšlenice, Sucha Beskidzka a Krakov. Dosiaľ v nich zostáva hospitalizovaných 34 osôb, z toho 22 v nemocnici v Zakopanom, uvádza TVN24.

Na záchrannej operácii koordinovanej TOPR sa podieľalo päť helikoptér, 13 sanitiek a takmer 80 hasičov.

Jeden český turista po zásahu bleskom zomrel aj na slovenskej strane Západných Tatier, informujú médiá. Zranené sú ďalšie dve osoby, z toho jedna ťažko a druhá ľahko. Pre TASR to ešte vo štvrtok uviedol riaditeľ slovenskej Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.