Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Po Veľkej noci DRAHŠIE tankovanie! Vodiči, na TOTO sa pripravte

Ceny pohonných hmôt budú opäť rásť. ZDROJ: Glob.sk/Peter Korček

SLOVENSKO – V nasledujúcich týždňoch hrozí výrazné zdraženie pohonných látok. Kartel OPEC+ (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a Rusko) nečakane spomaľuje svoju ťažbu, čo oživí aj inflačné tlaky. Už teraz pre rast cien ropy citeľne zdražuje napríklad palmový olej. Informoval o tom hlavný ekonóm českej Trinity bank Lukáš Kovanda.
Rozhodnutím tradičných ťažbárov ropy na čele so Saudskou Arábiou o významnom znížení objemy ťažby ropy jej ubudne od mája zo svetového trhu 1,1 milióna barelov denne. Od júla sa očakáva denný úbytok 1,6 milióna barelov, najmä pre predĺženie obmedzenia ťažby zo strany Ruska do konca roka.
“Ropa Brent v reakcii na zmienené prekvapivé obmedzenie ťažby dnes zdražuje až o zhruba osem percent,” upozornil Kovanda. Pokiaľ taký cenový nárast vydrží, dočkajú sa podľa analytika výraznejšieho zdraženia aj motoristi, a to od polovice apríla. Analytici zároveň predpokladajú aj ďalší rast cien ropy na svetových trhoch. Dokonca sa špekuluje, že by mohli atakovať trojciferné úrovne alebo teda 100 dolárov za barel.

Výrazné obmedzenie ťažby ropy zo strany ťažobných mocností podľa Kovandu predstavuje inflačné tlaky pre centrálne banky, ktorých boj s infláciou pomohol privodiť pád niekoľkých bánk euroamerického priestoru na čele so švajčiarskou Credit Suisse.
Kovanda upozornil, že zdražovanie ropy môže mať vplyv aj na zdražovanie ďalších komodít, napríklad palmového oleja. “Práve palmový olej predstavuje prímes biopalív, ktorých cena s cenou ropy stúpa, pretože predstavujú alternatívu k fosílnym typom ropných produktov. Rast ceny palmového oleja sa potom môže podieľať na posilnení cenových tlakov v oblasti svetového potravinárstva,” upozornil Kovanda.
Ďalší vývoj cien pohonných látok je podľa ekonóma ČSOB Mareka Gábriša otázny. Uviedol, že na jednej strane sa pokles ich cien na maloobchodnom trhu evidentne spomaľuje, hoci ropa Brent za uplynulý týždeň zdražela o takmer päť percent. “Na druhej strane je cena Brentu v eurovom vyjadrení najnižšia od prvej polovice januára 2022. Rozdiel v cenách ropy medzi polovicou januára a druhou polovicou februára 2022 je však značný. Rovnako stojí za zmienku, že cena nafty na medzinárodnom komoditnom trhu produktov za uplynulý týždeň klesla. Maloobchodné ceny teda môžu mať nejaký priestor na pokles,” uviedol Gábriš.

Ceny pohonných látok podľa Štatistického úradu SR v posledných týždňoch stagnovali alebo sa mierne znižovali. V 12. týždni v porovnaní s 11. týždňom poklesli ceny 95-oktánového benzínu na 1,508 eura, LPG na 0,752 eura a motorovej nafty na 1,524 eura. Zvýšili sa ceny CNG na 1,604 eura. Ceny 98-oktánového benzínu a LNG zostali nezmenené, teda zotrvali na úrovni 1,698 eura, respektíve 1,798 eura.