Regióny Domáce Prievidza Politika Kauzy Top

Podivný postup poslankyne Macháčkovej. Najprv súhlasila s predajom mestských pozemkov, dnes ich vlastní

BRATISLAVA – Najprv odsúhlasila predaj mestského pozemku, dnes na ňom stojí jej dom. Nezaradená poslankyňa Katarína Macháčková sa dostala k parcelám, ktoré pred dvanástimi rokmi patrili mestu Prievidza. Dnes je zakladateľka strany Spolu primátorkou Prievidze, o funkciu sa uchádza aj v týchto komunálnych voľbách. Cesta, akou sa k pozemkom Macháčková dostala, je viac ako zaujímavá.

 

V apríli 2006 sa mesto Prievidza rozhodlo predať mestské pozemky súkromným osobám. Katarína Macháčková v tom čase sedela v mestskom zastupiteľstve ako poslankyňa a s odpredajom na rokovaní 25.apríla 2006 súhlasila.

K dvom parcelám dokopy o rozlohe 1 585 metrov štvorcových sa dostali Milan Simušiak s manželkou Soňou. Kúpnu zmluvu s mestom podpísali už o dva mesiace 26. júna 2006. Za parcely zaplatili iba 130 762 slovenských korún (4 340 eur).

Tretia parcela vo veľkosti 1 481 metrov štvorcových skončila v rukách Heleny Ondruškovej z Prievidze. Aj jej mesto podpísalo kúpnu zmluvu 26.júna 2006. Strany sa dohodli, že Ondrušková zaplatí Prievidzi za pozemky 122 182 korún (4 055 eur).

V oboch prípadoch bolo súčasťou zmluvy aj predkupné právo. V praxi to znamená, že ak by sa noví majitelia rozhodli pôvodne mestské pozemky predať, museli by ich ako prvej ponúknuť naspäť Prievidzi. Neprešli ani dva mesiace a Simušiakovci aj Ondrušková sa rozhodli, že pozemky už nechcú. 22. augusta 2006 požiadali na tom istom rokovaní zastupiteľstva o zrušenie predkupného práva. Poslanci návrh odobrili. Poslankyňa Macháčková hlasovala za.

Kupcu našli obe rodiny pomerne rýchlo a zhruba v rovnakom čase, dokonca šlo o tú istú osobu. Pozemky odkúpil na prelome októbra a novembra 2006 Jozef Kobela s manželkou Silviou. Zo zmlúv, ktoré má Glob.sk k dispozícií vyplýva, že ani Simušiakovci ani Ondrušková na obchode nechceli zarobiť. Manželom Kobelovcom predali pozemky do posledného centa za rovnakú sumu, za akú ich od mesta polroka predtým získali. Dohľad nad všetkými právnymi úkonmi súvisiacimi s predajom a prevodom pozemkov vložil Jozef Kobela do rúk právničke, ktorou nebol nik iný ako poslankyňa Macháčková.

Zakladateľka strany Spolu dnes opäť kandiduje na primátorku Prievidze. Zdroj: TASR – Andrej Galica

Od mesta až k dcére

Prešlo osem rokov a parcely – už ako stavebné aj s rozostavanými nehnuteľnosťami boli opäť na predaj. O 1 193 štvorcových metrov štvorcových, na ktorých bol rozostavaný dom prejavili záujem manželia Lukáš Kútny a Barbora Kútna, rodená Macháčková. Ide o dcéru poslankyne Macháčkovej. Za pozemky zaplatili podľa zmluvy s dátumom 4.september 2015 – Glob.sk ju má tiež k dispozícii – 60-tisíc eur a za nedokončenú novostavbu 29-tisíc eur. Právne úkony vybavovala pre manželov Kútnych Daša Taschová, ktorá ako advokátka sídli na tej istej adrese ako právnička a poslankyňa Macháčková.

Mladí manželia však rodinný dom nekupovali zjavne pre seba. O dva roky neskôr – konkrétne 4.októbra 2016 rodinný dom aj s pozemkom vymenili za štvorizbový byt v Prievidzi. Majiteľmi bytu nebol nik iný ako Macháčková – matka Barbory Kútnej. Rodina navzájom podpísala zámennú zmluvu, v ktorej si dohodli finančné vyrovnanie 50- tisíc eur zo strany rodičov. Mladí na základe zmluvy dostali byt, poslankyňa Macháčková rodinný dom na pozemkoch, s ktorých predajom na začiatku celého ako mestská poslankyňa súhlasila.

Macháčková, ktorá sedí v parlamente po odchode zo #Siete ako nezaradená poslankyňa, považuje celý tento prípad za špinavú hru svojich súperov v súvislosti s blížiacimi sa komunálnymi voľbami. Nášmu portálu prisľúbila, že najneskôr v pondelok podá k celej veci podrobné vysvetlenie.