Spoločnosť Zahraničné

Podľa prieskumu je až 87 percent Maďarov je ochotných nosiť rúško

Zdroj: TASR / AP

BUDAPEŠŤ – Ochota nosiť rúško ako ochranu pred šírením nového druhu koronavírusu dosiahla v auguste rekordnú úroveň, konštatoval aktuálny prieskum inštitútu Ipsos, podľa ktorého až 87 percent respondentov uviedlo, že rúška nosí.

Podľa spravodajského servera Infostart.hu z prieskumu ďalej vyplynulo, že Maďari rastom ochoty zakrytia tváre reagujú na rast šírenia nákazy. V apríli rúška nosila menej ako polovica opýtaných, v júni ich bolo 80 percent a v júli necelých 80 percent. Rast oproti júlu zaznamenal Ipsos okrem nosenia rúšok aj vo frekvencii umývania, prípadne dezinfekcie rúk.

V auguste sa pomer Maďarov častejšie si umývajúcich rúk vrátil na aprílovú hodnotu 85 percent. Maďari sa v auguste opäť začali vyhýbať podávaniu si rúk, avšak v otázkach účasti na podujatiach, cestovania a stretnutí už poľavili. Oproti aprílu v auguste klesol pomer tých, čo sa vyhýbajú prostriedkom hromadnej dopravy o 12 percentuálnych bodov na 52 percent.

Hromadné podujatia odmietlo 42 percent respondentov, čo je o 21 percentuálnych bodov menej než v apríli. Letecké cestovanie odložilo 38 percent ľudí, o 12 percentuálnych bodov menej než v apríli. Na letnú dovolenku plánuje cestovať ešte 23 percent Maďarov.