Politika Domáce

Podmienky EÚ na čerpanie financií sú zhodné s programovým vyhlásením našej vlády

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Neexistuje racionálny dôvod, prečo by Slovensku malo prekážať to, že čerpanie finančných prostriedkov EÚ by malo byť podmienené dodržiavaním zásad právneho štátu. Podmienky na čerpanie financií sú totožné s bodmi programového vyhlásenia vlády (PVV). Uviedol to na štvrtkovej tlačovej konferencii minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).

 

Reagoval tak na to, že Maďarsko a Poľsko v pondelok (16. 11.) vetovali dlhodobý rozpočet EÚ a ozdravný plán po koronakríze v celkovej výške 1,8 bilióna eur.

“Situácia v rokovaniach je vážna. Hrozí rozpočtové provizórium pri sedemročnom rozpočte EÚ a odklad čerpania zdrojov z plánu obnovy. V bytostnom záujme SR je, aby tieto impulzy z Európy prišli,” dodal minister s tým, že ešte nie je koniec rokovaní a stále vidí reálnu šancu na dohodu.

Doplnil, že súčasťou plnenia podmienok právneho štátu nie sú kultúrno-etické otázky a vôbec nie otázky migrácie. “Neviem nájsť žiadny racionálny argument, prečo by nám podmienky, ktoré sú predmetom veta, mali prekážať,” poznamenal s tým, že tieto podmienky zároveň vníma ako pomoc z EÚ pri zlepšovaní agendy právneho štátu v rámci SR. Od členských štátov, ktoré chcú čerpať európske zdroje, sa podľa šéfa rezortu diplomacie SR očakáva nezávislosť súdnictva a účinná súdna ochrana.

Nesúhlas s krokmi dvoch partnerov Vyšehradskej štvorky (V4) by podľa neho nemal ohroziť fungovanie tohto zoskupenia. “V4 sa na tomto nerozpadne, od prvého dňa som pri stole V4. Takéto momenty sme zažívali často. Nie je to nič nové,” uviedol. Účasť SR vo V4 má podľa neho prispievať k napĺňaniu záujmov SR a taktiež napĺňaniu riešení, ktoré pomôžu celej EÚ.