Domáce Politika Top

Podporím deklaráciu aj zrušenie Mečiarových amnestií, hlási Bugár

BRATISLAVA – Amnestie udelené Vladimírom Mečiarom jednoznačne zabránili nastoleniu spravodlivosti v prípade zavlečenia občana Slovenskej republiky, prezidentovho syna Michala Kováča ml., do cudziny. Uvádza sa to v stanovisku predsedu koaličného Mosta-Híd Bélu Bugára, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Františka Dušíková.

„Toto rozhodnutie zostalo ranou, s ktorou sa Slovenská republika doteraz nedokázala vyrovnať. Vždy budem za každý krok, ktorý nás priblíži k dosiahnutiu spravodlivosti. Som rád, že sa tejto vláde ako prvej podarilo schváliť deklaráciu odsudzujúcu udelenie amnestií. Preto podporím prijatie uznesenia Národnej rady, ako aj návrh na ich zrušenie,” dodal Bugár.

Prijatie textu, ktorý odsudzuje únos aj amnestie

Na návrh vlády by mal parlament prijať text, v ktorom sa uvádza, že parlament odsudzuje zavlečenie občana Slovenskej republiky do cudziny dňa 31. augusta 1995, ktorý bol nielen hrubým zásahom do ľudských práv a základných slobôd, ale aj činom poškodzujúcim dobré meno Slovenskej republiky.

Tiež odsudzuje amnestie vtedajšieho predsedu vlády, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta, ktoré zabránili poznaniu a potrestaniu páchateľov týchto činov, uvádza sa v návrhu.

Opakovane otváraná otéma

Otázka Mečiarových amnestií a ich zrušenie je téma, ktorú politici opakovane otvárajú. Téma opäť začala rezonovať po smrti prezidenta Michala Kováča. V parlamente návrhy na ich zrušenie nikdy nenašli dostatočnú podporu. Aktuálne je v parlamente ústavný návrh zákona z dielne opozičných poslancov, ktorý predkladá Ján Budaj.

Prezident Andrej Kiska preto minulý týždeň listom požiadal poslancov o vecnú a ústretovú diskusiu o možnosti zrušiť rozhodnutia o takzvaných Mečiarových amnestiách. Smer-SD opakovane deklaroval postoj, že Mečiarove amnestie boli nemorálne, ale prezident mal právo udeliť ich. Robert Fico v minulosti prezentoval názor, že sú síce nemorálne, ale nezrušiteľné, čo potvrdil aj Európsky súd pre ľudské práva.

Foto: SITA