Podujatie Leto s Rákocim v Prešove vyvrcholí historickým koncertom

PREŠOV – Historickým koncertom, na ktorom budú hudobníci hrať na dobových nástrojoch, vyvrcholí v sobotu večer v Rákociho paláci, sídle Krajského múzea v Prešove, podujatie Leto s Rákocim. Ako uviedla PR manažérka múzea Barbora Petrášová, ide o šiesty ročník podujatia.

 

„Tesne pred otvorením sa začala búrka. Báli sme sa, ako to bude s návštevnosťou, ale nakoniec je nás tu naozaj veľmi veľa. Naši remeselníci, hlavne z prešovského Spolku šarišských šermiarov Sarus, ponúkajú návštevníkom nahliadnutie do histórie aj cez dobovú kuchyňu. Napríklad nám tu pečú placky a mäso,“ uviedla Petrášová.

Program začali ukážkou šermu spomenutého spolku. Návštevníci múzea môžu navštíviť i tvorivé dielne, pri studni je nainštalovaný fotokútik s podobizňou Františka II. Rákociho. Rovnako si môžu ľudia vyskúšať lukostreľbu a vidieť, ako sa vyrábala múka. V programe je pripravená ešte jedna divadelná prehliadka.

Dobová kapela

„Rozpráva v scénkach o živote Františka II. Rákociho a meštianskeho paláca, v ktorom bolo mnoho sluhov. Snažia sa ako keby navnadiť návštevníkov na to, že sa pripravujú na príchod samotného kniežaťa. O 19.00 h budeme mať aj príchod samotného kniežaťa Rákociho, ktorý, bohužiaľ, už nepríde len tak s veľkou slávou, keďže podľa historicky doložených faktov prišiel v putách, keďže bol povstalcom proti vtedajšej monarchii,“ priblížila Petrášová. Po príchode Františka II. Rákociho sa podľa jej slov uskutoční historický koncert. „Bude hrať dobová kapela s dobovými nástrojmi, ako sú buzuki a iné,“ dodala.

Viac o téme: história, koncert, kultúra, Leto s Rákocim

Súvisiace články