Pojednávanie so Štefanom Ághom v kauze zmeniek bolo zrušené

BRATISLAVA – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku zrušil hlavné pojednávanie so Štefanom Ághom v kauze dvoch televíznych zmeniek TV Markíza, pôvodne vytýčené na 12. januára. V procese sa bude pokračovať 19. januára.

 

Dôvodom zrušenia bolo, že na 12. a 13. januára Najvyšší súd (NS) SR v decembri odročil verejné zasadnutie s obžalovaným podnikateľom Marianom Kočnerom a exriaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom. Dvojica neprávoplatne odsúdená v kauze zmeniek však mala vypovedať ako svedkovia práve 12. januára na procese so Štefanom Ághom na ŠTS. TASR zrušenie termínu potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Pojednávanie so Štefanom Ághom sa začalo minulý rok v závere novembra. Obžalovaný vinu popiera a vyhlasuje, že žiadne zmenky nesfalšoval a ním podpísané zmenky sú pravé. Obžalobu v tejto veci podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta 22. júna. Štefan Ágh doteraz figuroval v kauze, kde už koncom februára neprávoplatne odsúdili Pavla Ruska a Mariana Kočnera, ako obvinený. Štefana Ágha, označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Mariana Kočnera, vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s neprávoplatne odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.

ŠTS 27. februára uznal Mariana Kočnera a Pavla Ruska za vinných z falšovania zmeniek TV Markíza. Odsúdil ich na 19-ročný trest odňatia slobody. Marian Kočner dostal aj peňažný trest 10-tisíc eur. Rozsudok nebol právoplatný a NS SR mal pôvodne rozhodovať o odvolaniach 15. decembra. Pavol Rusko sa však nedostavil z dôvodu práceneschopnosti, keď deň predtým mu mal neznámy útočník údajne poraniť pri behu zrak.

Následne polícia Pavla Ruska zadržala a senát NS SR ho 16. decembra minulého roku zobral z dôvodu možného úteku do väzby. Dovtedy bol monitorovaný elektronickým náramkom.

Viac o téme: exriaditeľ, Gamatex, kauza, Marián Kočner, Pavol Rusko, peňažný trest, pojednávanie, polícia, Špecializovaný trestný súd, Štefan Ágh, TV Markíza, zadržanie, zmenky, zrušenie

Súvisiace články