Spoločnosť Kauzy Domáce

Pokračuje proces v kauze vraždy Miroslava Sýkoru. Vypovedal bývalý šéf SIS Lexa

Richard Benčič. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Takmer po dvoch rokoch pokračuje súdny proces v kauze vraždy zakladateľa bratislavskej skupiny sýkorovcov Miroslava Sýkoru z roku 1997. Pred trojčlenným senátom Okresného súdu Bratislava I v utorok vypovedajú viacerí svedkovia.

 

V utorok zatiaľ vypovedali manželka aj bývalá priateľka Petra Križanoviča. Ten bol zavraždený v roku 1997, svedkovia Martin Bihári a Mikuláš Černák v minulosti na súde tvrdili, že sa mal podieľať na vražde Miroslava Sýkoru.

Bývalá Križanovičova priateľka Ivana Škultétyová sa poznala so všetkými obžalovanými. “Nikdy som nepočula, že by sa bavili alebo riešili vraždu Sýkoru,” spresnila s tým, že o skutku počula len z médií. Klaudia Križanovičová vypovedala o udalosti, ktorá sa udiala v novembri 1996, keď bol pred ich domom postrelený jej manžel. Priblížila, že mu museli amputovať nohu, druhú mal prestrelenú. “O vražde Sýkoru viem len z médií,” skonštatovala.

V prípade sú obžalovaní Ľuboš Ferus, Richard Benčič, Milan Majtan a Marek Lupták. Sýkoru mali vo februári 1997 podľa prokurátora zavraždiť na parkovisku hotela na Bajkalskej ulici v Bratislave. Prokurátor uviedol, že ho najskôr zasiahli troma ranami do nohy, po čom spadol na zem. Útočníci ho mali vzápätí ‘doraziť’ ďalšou streľbou zo samopalu. Podľa obžaloby mu výstrelmi spôsobili 13 poranení hlavy a hrudníka.

Ľuboša Ferusa minulý rok v inej veci prepustili z väzby. Obvinený je z lúpeže a incidentu, ktorý sa odohral v roku 2018 v erotickom salóne pri Leviciach. Koncom marca tohto roka na neho podala prokurátorka obžalobu na Okresný súd v Leviciach. Okrem toho čelí žalobe za inú trestnú činnosť na Okresnom súde v Nitre.

Sýkoru som nepoznal

Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivan Lexa v utorok vypovedal bez prítomnosti verejnosti ako svedok v kauze vraždy zakladateľa bratislavskej skupiny sýkorovcov Miroslava Sýkoru z roku 1997. Pred pojednávacou miestnosťou uviedol, že sa so zavraždeným Sýkorom nepoznal. „Všetky otázky súviseli s vnútornou štruktúrou SIS a vecami, ktoré sú utajovanou skutočnosťou,“ poznamenal s tým, že na samotnú vraždu sa súd pýtal len okrajovo. „Keď ma poučí pán predseda senátu, že ide o utajované skutočnosti, tak vám nemôžem viac povedať, aj keby som chcel,“ dodal.

Pred súd sa v utorok postavil v pozícii svedka aj bos bratislavskej skupiny piťovcov Juraj Ondrejčák alias Piťo. Uviedol, že vražda Sýkoru mala byť odvetou od Petra Križanoviča za streľbu, po ktorej mu museli amputovať nohu.

„Križanovič bol človek, ktorý si to nenechá. Bolo pochopiteľné, že po ňom pôjde,“ myslí si. Okrem Križanoviča sa mal podľa výpovede svedka podieľať na vražde aj obžalovaný Richard B., prezývaný Kofola. Ondrejčákovi to vyplynulo z udalostí po vražde, keď sýkorovci Križanoviča a Richarda B. sledovali.

Súd odročil pojednávanie na 26. januára 2021, vypovedať budú ďalší svedkovia.