Politika Domáce Top

Policajný šéf mal byť na jeseň, nebude ani v zime. Koalícia si z nás robí dobrý deň

BRATISLAVA – Nový policajný prezident bude menovaný podľa nových pravidiel na jeseň. To sľubovala vláda Petra Pellegriniho pri odchode šéfa polície Tibora Gašpara ešte v apríli tohto roka. Prešli viac ako štyri mesiace a voľba nového policajného šéfa je v nedohľadne. Koalícia naťahuje čas.

Keď premiér v apríli ohlásil koniec Tibora Gašpara na čele polície, hovoril o tom, že už na jeseň dostanú muži zákona prezidenta podľa nových pravidiel. Ministerka vnútra Denisa Saková dostala okamžite po svojom vymenovaní za úlohu pripraviť nový zákon o policajnom zbore, ktorý sa popasuje najmä s výberom policajného šéfa. Na Gašparove miesto dosadila dočasne Milana Lučanského. Ten do funkcie nastúpil 1. júna a sedieť na stoličke prezidenta mal tri mesiace.

Dnes to vyzerá, že si Lučanský svoje pôsobenie ako dočasného nástupcu predĺži minimálne na jeden polrok. Koalícia sa pre nový zákon o policajnom zbore už vyše mesiaca háda a dohoda je zatiaľ v nedohľadne. Ministerka vnútra Denisa Saková každý týždeň vysvetľuje, prečo nie je novela zákona hotová.

Smer verzus SNS

 

Predseda parlamentu chce, aby mal policajný prezident neobmedzené funkčné obdobie. SITA/Diana Černáková

Najväčším sporom medzi koaličnými partnermi je dĺžka funkčného obdobia nového policajného šéfa. Ministerka Smeru-SD najprv prišla s návrhom, aby prešiel kandidát na prezidenta výberovým konaním a funkcie sa ujal na sedem rokov. Voči tomu sa podľa informácií Glob.sk ostro postavil šéf SNS Andrej Danko, ktorý mal svojim koaličným partnerom oznámiť, že jeho strana to nikdy nepodporí. A tak sa hľadalo iné riešenie.

Následne ministerka prišla s tým, aby bol policajný šéf menovaný na štyri roky avšak s možnosťou na dve funkčné obdobia po sebe. Ani to sa vraj predsedovi parlamentu nepáčilo. Na stôl dal návrh, aby funkčné obdobie najvyššieho muža polície nebolo vôbec obmedzené, ale zároveň, aby boli jasne stanovené podmienky a možnosti jeho prípadného odvolania.

S tým mal mať zasa problém vládny Smer-SD. Robert Fico a spol. totiž chcú podľa našich informácií do zákona dostať veľmi obmedzené možnosti odvolania prezidenta počas jeho funkčného obdobia.

Zdá sa, že koalícia sa dostala v prípade novely zákona do patu a dnes nie je vôbec jasné, či a kedy sa dočkáme nových pravidiel pre policajný zbor. Aj keď Saková stále opakuje, že zákon by mal začať platiť od nového roka, čas pracuje proti tomu. Poslanci by totiž museli o zákone začať rokovať na tejto schôdzi, alebo najneskôr v októbri. Ten sa však ešte nedostal ani rokovanie vlády. „Určite sa o tejto téme bude hovoriť ešte na ďalších koaličných radách. Je viacero požiadaviek a je potrebné sa na ne pozrieť v celistvom kontexte fungovania ministerstva vnútra a Policajného zboru ako takého,” uviedla ministerka po rokovaní vlády tento týždeň.

Galéria
Milan Lučanský pobudne vo funkcii dlhšie ako bolo plánované. Zdroj: SITA/Branislav Bibel
Ministerka vnútra Denisa Saková si odídencov zakaždým nechá v rezorte. Zdroj: TASR / Marko Erd
Tibor Gašpar. Zdroj: SITA/Diana Černáková
Vládny Smer-SD chce, aby bol nový policajný prezident volený na sedem rokov. Zdroj: SITA/Branislav Bibel
Danko chce návrh na zriadenie nového ministerstva predložiť na Koaličnej rade. Zdroj: SITA / Diana Černáková
navigate_before
navigate_next