BRATISLAVA – Predseda vlády SR Robert Fico oceňuje, že prezident Andrej Kiska vyzdvihol dobré ekonomické výsledky krajiny. Fico rovnako víta, že v hlave štátu našiel spojenca v iniciatíve dostať Slovensko do jadra EÚ. Predseda vlády tak reagoval na Správu o stave republiky, ktorú včera prezidnet Kiska predniesol v NR SR.
Predseda vlády tiež zdôraznil, že boj proti extrémizmu a korupcii je dlhodobou výzvou pre vládu SR, o čom svedčí celý rad aktivít a prijatých konkrétnych opatrení. Agentúre SITA poskytol stanovisko tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
Danko si prejav váži
Predseda parlamentu Andrej Danko si váži slová prezidenta Andreja Kisku, ktoré včera odzneli v NR SR. Ako povedal novinárom, z mnohých slov Kisku sa dá poučiť. „Mal veľa posolstiev. Z veľa vecí sa dá čerpať,“ konštatoval Danko. Za zásadný odkaz prejavu považuje, aby fašizmus nebol v laviciach parlamentu.
„Nemyslím si, že vytrhávaním vecí z kontextu spoločnosti pomôžete bojom s tými, o ktorých hovoril aj prezident, a to sú fašistické strany. Každý, vrátane politikov a médií si musíme uvedomiť, či neprispievame šíreniu zla. Nepodsúvajme, že to dnes v prejave prezidenta bolo o jednej téme,“ povedal médiám Danko.
Trefné pomenovanie pálčivých problémov
Na otázku na odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka šéf NR SR uviedol, že ministri sú určovaní koaličnými dohodami a sú odvolávaní rozhodnutiami lídrov strán. „Každý líder zodpovedá za svojho nominanta. U každého z ministrov sú aj pozitívne výsledky práce,“ uviedol s tým, že prezident v prejave urobil komplexnú správu vo vzťahu k EÚ, o ekonomických úspechoch Slovenska. „Odkázal lídrom opozície, ako je Richard Sulík, že Slovensko patrí do jadra EÚ a nesmie stratiť kontakt so silnými členskými štátmi,“ dodal Danko.
Poslankyňa hnutia Sme rodina Adriana Pčolinská pre agentúru SITA povedala, že prezident trefne pomenoval pálčivé problémy štátu a jeho obyvateľov, o ktorých všetci vedia. „Otázne je, či si niekto z toho zoberie ponaučenie,“ uviedla Pčolinská.
Kus objektivity, tvrdí Farkašovský o pohľade na ekonomiku
Poslanca za SNS Karola Farkašovského zaujalo, ako prezident hodnotil úspech ekonomiky Slovenska. „V tom bol kus objektivity,“ povedal. Prezident podľa poslanca zhodnotil stav zo svojho uhla pohľadu a verí, že pre spoločnosť bude inšpiratívny. „Beriem to ako jeho štandardný každoročný prejav. Na kritiku má právo, ale treba priložiť ruku k riešeniu problémov, nielen na ne poukazovať,“ povedal.
Poslanec za SaS Ľubomír Galko po skončení prejavu novinárom povedal, že so slovami prezidenta je spokojný. „Bolo to vyvážené, odsúdil korupciu, hovoril o prehlbujúcej sa nedôvere občanov k štandardným politikom. Pomenoval aj príčiny, povedal, že nie je tu rovnosť pred zákonom,“ povedal Galko, podľa ktorého je dobré, že sa v prejave vrátil aj k „politickej mŕtvole, ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, ktorý už dávno nemal byť ministrom“. Galko súhlasí aj s tvrdením, že štandardné strany zlyhávajú v boji proti extrémizmu. Myslí si však, že je to výsledok neriešenia korupcie v krajine.
Takto reagovali obyčajní ľudia
Poslanec za hnutie OĽaNO-NOVA Ján Budaj vyzdvihol zrušenie Mečiarových amnestií a Kiska to uviedol ako príklad, aby sa parlament dohodol na prelomení korupcie. „Či to bude mať podobu zmeny spôsobu výberu generálneho prokurátora alebo podobu novej inštitúcie alebo to bude mať podobu spoločenskej a politickej dohody na tom, že skoncujeme s korupciou na najvyšších miestach,“ uviedol.
Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) ocenila, že prezident zdôraznil hlavné výzvy našej spoločnosti, ako je korupcia, riešenie problému vylúčených rómskych komunít, zdravotníctvo alebo školstvo a že vyzdvihol slobodné a odvážne médiá.
„Je dobré, že pán prezident povzbudil mladých ľudí ako spojencov pri budovaní slušnej spoločnosti a odstraňovaní korupcie. Sme presvedčení, že neriešenie korupcie má vážne následky pre našu krajinu. Neriešená korupcia odpútava pozornosť od vážnych problémov v školstve a zdravotníctve a odčerpáva peniaze, ktoré sú potrebné v nemocniciach, v školách, alebo v chudobných regiónoch. Samozrejme podporujeme, aby Slovensko nebolo na okraji Európskej únie, ale snažilo sa ju pozitívne meniť a ovplyvňovať,“ uviedla.
Foto: SITA/Marko Erd