Domáce Top

Politici žijú brexitom: ANKETA našich poslancov, za čo vďačíme Britom

LONDÝN – Britské referendum dnes zaujíma celý svet a inak to nie je ani medzi našimi poslancami. Preto sme sa niekoľkých z nich opýtali, čo považujú za najdôležitejšie veci, ktoré Veľká Británia dala Európe. Odpovede boli naozaj rôznorodé.

Juraj Droba (SaS) sa na veci pozeral najmä z historického hľadiska. „V podstate sprístupnila Európe Indiu a ich produkty, takisto Tichomorie a v podstate aj veľkú časť Karibiku a strednej Amerike,“ tvrdí a dodáva, že Britom môžeme vďačiť aj za priemyselnú revolúciu a slobodu – bez odvahy Winstona Churchilla postaviť sa nacistickému Nemecku by podľa liberála vyzerala mapa Európy zrejme inak.

Nezaradená poslankyňa Simona Petrík pozitívne hodnotí fakt, že Británia ponúkla pracovné príležitosti. „Mnohí sme tam ako študenti cez leto brigádovali a popri tom sme sa naučili krásny jazyk,“ spomína a hovorí, že celkovo je európska ekonomika silnejšia vďaka prítomnosti Veľkej Británie – a to aj vďaka investorom ako Jaguar Land Rover. Pre celú Európu je podľa nej britský parlament etalónom parlamentnej kultúry.

Ukážka britskej otvorenosti

Veronika Remišová z OĽaNO-NOVA oceňuje najmä praktické zameranie Britov. „Ešte počas mojej práce v Bruseli, sa mi vždy veľmi dobre spolupracovalo práve s Britmi, pretože sa snažili o pragmatické riešenia bez zbytočnej byrokracie,“ spomína. Veľká Británia je podľa nej aj ukážkou otvorenosti, keďže prijala desaťtisíce Slovákov, ktorí si tam našli druhý domov a prácu.

Ekonomický faktor spomenula aj Jana Cigániková (SaS). Kvitovala najmä väčší pracovný trh a trh tovarov a služieb a to, že krajina založila európske združenie slobodného obchodu (EFTA). Britom môžeme vďačiť aj za “množstvo osobností či už politikov, spisovateľov, vedcov, básnikov a pod.”, ako sú podľa poslankyne napríklad Winston Churchill, Charles Darwin či kráľovná Alžbeta. Za záslužné považuje Cigániková aj moderný futbal.

Nezabúdať na kultúru

Poslanci nezabudli ani na kultúrny vplyv. Ako s úsmevom uviedla Petrík, najvačším prínosom Británie je Adele a Coldplay, Droba spomína Depeche Mode, jeho stranícka kolegyňa Cigániková slávnych Beatles z Liverpoolu. Remišová s Drobom sú taktiež vďační za slávneho agenta 007, Jamesa Bonda, Cigániková pripomína aj význam Williama Shakespeara.

Podľa Remišovej vďačíme ostrovanom aj za literárnu revolúciu: „A stále je pre mňa veľkou záhadou, ako sa im podarilo vytlačiť v stredoveku zo latinčinu a celý svet prinútiť učiť sa anglicky,“ dodáva.

Zdroj: ph, Foto: FB / Janka Cigániková, SITA