Domáce Politika Spoločnosť Top

Politikom sa vráti právo na odpoveď. Koalícia návrh poslancov Smeru-SD víta

Právo na odpoveď sa vracia. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Právo na odpoveď je späť. Politici sa rozhodli zatočiť s novinármi. Poslanci Smeru-SD predložili novelu tlačového zákona, ktorým verejným funkcionárom vrátia to, čo im vláda Ivety Radičovej zobrala. Právo žiadať o uverejnenie odpovede by tak mali mať po novom aj politici. Navyše vrátili tiež peňažné náhrady, ktoré novinárom hrozia za neuverejnenie odpovede. Medzitým prišiel predseda parlamentu Andrej Danko s ďalším nápadom.

 

Poslanci Smeru-SD Dušan Jarjabek a Miroslav Číž sa rozhodli po rokoch opätovne obnoviť právo na odpoveď pre verejných činiteľov. Politici by sa tak mohli dočkať uverejnenia odpovede. Predkladatelia návrhu zdôrazňujú, že predmetom práva na odpoveď je len skutkové tvrdenie. Vylučuje sa teda odpovedať na hodnotiace úsudky. ,,Právo na odpoveď je prvkom tlačového práva niektorých európskych krajín, ktorý vychádza zo  zásady „audiatur et altera pars“, teda „nech je vypočutá tiež druhá strana“, uvádza sa v návrhu poslancov. Novela by podľa nich mala platiť od začiatku mája tohto roku.

V tlačovom zákone by sa mal objaviť text: ,,Ak periodická tlač alebo agentúrne spravodajstvo obsahuje skutkové tvrdenie, ktoré sa dotýka cti, dôstojnosti alebo súkromia fyzickej osoby, alebo názvu alebo dobrej povesti právnickej osoby, na základe ktorého možno osobu presne určiť, má táto osoba právo žiadať uverejnenie odpovede. Vydavateľ periodickej tlače a tlačová agentúra sú povinní odpoveď uverejniť bezodplatne; právo na opravu týmto nie je dotknuté.“

 

Poslanci Smer-SD predložili do parlamentu novelizáciu tlačového zákona. Zdroj: TASR / Martin Baumann

S podporou koalície

Koaličná strana Smer-SD má podporu aj u ostatných koaličných strán. Strana SNS podporí návrh Smeru v celom rozsahu. ,,To, čo sa deje v mediálnom digitálnom prostredí je v poslednom období šialené a musia sa stanoviť pravidlá ako vo Francúzsku resp. v Nemecku,‘‘ uviedlo tlačové oddelenie SNS. Predseda parlamentu a strany Andrej Danko skonštatoval, že Slovensko dospelo do štádia, kedy je takýto zákon nevyhnutný. ,,Navyše, tento zákon sa má rozšíriť aj o komentáre a glosy. V iných vyspelých štátoch je takýto zákon samozrejmosťou,‘‘ povedal Dankov hovorca Tomáš Kostelník. V prípade komentárov by malo podľa jeho slov ísť o mediálne portály. ,,Nie o slobodné komentáre, ktoré sú na internete,‘‘ vysvetlil hovorca.

Strana Most-Híd s návrhom poslancov Smer-SD súhlasí. ,,My sme už dlho hovorili, že vzhľadom na to, čo sa deje, by bolo dobré zaviesť niečo, vďaka čomu by sa človek mohol vyjadriť,‘‘ komentoval návrh šéf Most-Híd Béla Bugár. Na margo Dankovho návrhu má strana jasný názor. ,,Aby sa toto právo vzťahovalo aj na komentáre a glosy, strana Most-Híd nesúhlasí,‘‘ skonštatovala hovorkyňa strany Klára Debnár.

 

Danko chce navyše zákon rozšíriť aj o komentáre a glosy. Zdroj: SITA / Diana Černáková

Tisíce hore dole

Poslanci novelizáciou tlačového zákona chcú vrátiť späť aj finančné náhrady. ,,Ak vydavateľ periodickej tlače alebo tlačová agentúra neuverejnia opravu, odpoveď alebo dodatočné oznámenie vôbec alebo ak nedodržia niektorú z podmienok na ich uverejnenie, má osoba, ktorá o ich uverejnenie vydavateľa periodickej tlače alebo tlačovú agentúru požiadala, právo na primeranú peňažnú náhradu od 1 660 eur do 4 980 eur,‘‘ uvádzajú poslanci vo svojom návrhu.

Vrátenie práva na odpoveď verejným funkcionárom avizoval predseda Smer-SD Robert Fico niekoľkokrát. Naposledy do tlačového zákona zabŕdol na decembrovom sneme strany. „Myslím si, že by sme sa mali vrátiť k právu na odpoveď. Už sme to raz zaviedli, ale potom prišla vláda Ivety Radičovej a toto právo zostalo len súkromným osobám.“ Zároveň zdôraznil, že s predsedom vlády Petrom Pellegrinim majú k tejto téme rovnaký názor.

 

Fico na decembrovom sneme Smeru-SD riešil aj tlačový zákon. Zdroj: SITA / TomṚ Somr

Ministerstvo kultúry mlčí

O reakciu k návrhu poslancov Smer-SD sme požiadali aj ministerstvo kultúry. Rezort sa ku konkrétnej novelizácii tlačového zákona poslancov nevyjadril. Napísali, ,,ministerstvo kultúry dlhodobo vedie odbornú diskusiu o možných zmenách v legislatíve, týkajúcej sa práv a povinností novinárov. Rešpektujeme každý poslanecký návrh a sme pripravení na diskusiu”. Podľa našich informácií poslanci Smeru-SD ministerku s návrhom obišli a vôbec ho s rezortom nekonzultovali.

Búrlivé debaty

V čase prvej vlády Roberta Fica bolo právo na odpoveď pre verejných funkcionárov zavedené od júna 2008 ministrom kultúry Markom Maďaričom. Zmeny v tlačovom zákone vtedy rozdúchali vášne. Búrlivé debaty nakoniec priniesli osoh. Za vlády Ivety Radičovej právo na odpoveď kabinet pozmenil. Dožadovať sa možnosti uverejnenia odpovede ostalo len fyzickým osobám. Po rokoch ale poslanci Smeru-SD avizujú vrátenie práva na odpoveď do pôvodného stavu.

Ako sa menil tlačový zákon, portál už informoval.

Galéria
Rezort kultúry rešpektuje každý návrh a je pripravený diskutovať. Zdroj: Glob.sk / David Duducz .
Vláda Ivety Radičovej tlačový zákon v roku 2008 zmiernila. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Maďaričov tlačový zákon za prvej vlády Roberta Fica vyvolal vtedy vlnu kritiky. Zdroj: SITA / Diana Černáková
Fico na sneme vyhlásil, že s premiérom Pellegrinim majú na riešenia k tlačovému zákonu rovnaký názor. Zdroj: SITA / TomṚ Somr
navigate_before
navigate_next