Politológ zhodnotil Smer. Výmena vo vedení by mohla stranu zachrániť

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Personálna výmena vo vedení strany Smer-SD a správna komunikácia strany by jej pomohli a mohla by byť ďalej úspešná. Uviedol to pre agentúru SITA politológ z Katedry politológie FiF UK Bratislava Pavol Baboš v reakcii na aktuálnu situáciu v strane Smer-SD.

 

„Dianie v strane je vnútornou záležitosťou Smeru-SD. Má svoje stanovy a vnútorné pravidlá na to, ako sa rieši nespokojnosť, čo môžu a nemôžu iniciovať členovia, čo môže alebo nemôže robiť vedenie a aké orgány, snem, republiková rada či predsedníctvo sú potom kompetentné konať,“ povedal. Kritika, ktorá zaznela v liste niektorých straníckych organizácií z východného Slovenska, nie je podľa Baboša ani zďaleka prvou kritikou do vnútra strany a smerom k najužšiemu vedeniu. „Rozumiem reakcii podpredsedov a premiéra Petra Pellegriniho, ktorí sa snažia zachovať pokojný hlas a tvrdia, že sa to musí vyriešiť vo vnútri,“ dodal.

Ako politológ uviedol, ak by nastala výmena lídra strany, Smer-SD nebude prvou ani poslednou stranou, ktorá vymení predsedu a ďalej by pokračovala vo svojej činnosti. „Na druhej strane ak k tej výmene nedôjde, tak sú tu indície, že preferenčne bude strana ďalej klesať. Ktorú z tých ciest si zvolia členovia strany, je na nich,“ dodal. Baboš tiež dodal, že v bežných demokraciách je úplne normálne, že v krátkom čase po oznámení výsledkov volieb sa predseda politickej strany, ktorý je jej najvyšší predstaviteľ, postaví pred verejnosť a najmä pred svojich voličov a dá nejaký odkaz. „Zhodnotí situáciu, alebo sa poďakuje za hlasy, ktoré im voliči odovzdali,“ uzavrel Baboš.

Opakované kauzy poburujú aj skalných

Padajúce preferencie a opakované kauzy ľudí zo Smeru-SD vyvolali nespokojnosť medzi členmi strany na východom Slovensku. Niektoré stranícke organizácie poslali predsedníctvu Smeru výzvy, v ktorých žiadajú odstúpenie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka z funkcií. Denník N o tom informoval v utorok na svojom spravodajskom webe s tým, že organizácie tiež požadujú zvolanie mimoriadneho snemu a vyzývajú predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby kandidoval za predsedu.

V liste členovia Smeru píšu o úbytku členov, nespokojnosti s klesajúcim počtom voličov strany s tým, že s nimi vedenie nekomunikuje. Pod list sa podpísali viacerí členovia aj okresní funkcionári z Košického kraja. Siedmi krajskí predsedovia strany Smer-SD popierajú dezinterpretáciu niektorých médií, že v strane je vzbura. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslal hovorca strany Smer-SD Ján Mažgút. Nekonkretizoval však, o ktorých siedmich krajských predsedov ide. „Strana je jednotná a určite budeme o budúcnosti strany rozhodovať na riadnom sneme,“ tvrdia podľa Mažgúta krajskí predsedovia.

Viac o téme: okresní funkcionári, Pavol Baboš, Peter Pellegrini, politológ, Robert Fico, Smer-SD, súboj politikov, výmena na čele strany, záchrana

Súvisiace články