Spoločnosť Zahraničné

Poľsko má rekordný denný počet nakazených, premiér ohlásil čiastočný lockdown

Zdroj: TASR - Martin Baumann

VARŠAVA – Poľský premiér Mateusz Morawiecki oznámil vo štvrtok čiastočný lockdown (zatvorenie) v krajine po tom, ako Poľsko zaznamenalo za posledných 24 hodín nový denný rekord 8099 prípadov nákazy koronavírusom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Vláda v čase rekordného počtu nakazených ohlásila sériu opatrení aj pre veľké mestá v krajine, aby zastavila prudké šírenie nákazy. Premiér požiadal občanov, aby “zostali doma”, ak je to možné. “Dnes sa musíme vrátiť k základnému odporúčaniu, ktoré poznáme z jari: zostaňte doma,” povedal Morawiecki prostredníctvom videolinku. A poradil, aby “každý, kto môže, pracoval na diaľku”.

Počet poľských okresov v červenej zóne sa od soboty 17. októbra zvýši z 38 na 152, informovala tlačová agentúra PAP s odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie ministerstva zdravotníctva. V červenej zóne bude okrem iných 11 hlavných miest poľských vojvodstiev vrátane Varšavy, Gdanska, Gdyne, Krakova, Poznane a Lodže. Všetky ostatné okresy Poľska zostávajú v žltej zóne.

Poľsko je administratívne rozčlenené na 314 okresov a 66 miest so štatútom okresu, dodala agentúra PAP. V červených zónach bude platiť obmedzený počet päť ľudí na pokladňu v predajniach, zákaz svadobných osláv a ďalších verejných zhromaždení s viac ako desiatimi ľuďmi a vyučovanie na diaľku na stredných školách a univerzitách.

Morawiecki doplnil, že súčasná situácia je iná než v marci a apríli, pretože vtedy vznikali určité ohniská nákazy koronavírusom, ale súčasná infekcia je oveľa rozšírenejšia. Premiér zdôraznil, že šírenie ochorenia COVID-19 treba zastaviť “za každú cenu” – čo závisí od toho, ako bude verejnosť dodržiavať nový protiepidemický režim.