Politika Zahraničné

Pompeo navštívi Britániu ešte pred brexitom, potom odcestuje na Ukrajinu

Mike Pompeo - Zdroj: TASR/ AP Photo/Ivan Valencia

WASHINGTON – Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo odcestuje na budúci týždeň do Británie, aby potvrdil “mimoriadny vzťah” Spojených štátov s ostrovnou krajinou, ešte pred jej vystúpením z Európskej únie. V piatok o tom informoval rezort americkej diplomacie, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Pompeo pricestuje do Londýna 29. januára a absolvuje stretnutia s premiérom Borisom Johnsonom a šéfom britskej diplomacie Dominicom Raabom. Bude s nimi “diskutovať o spôsoboch rozšírenia a prehĺbenia obchodných vzťahov” po brexite, ktorý nastane už na konci tohto mesiaca.

Z Británie pôjde Pompeo na Ukrajinu, ktorá sa ocitla v centre prebiehajúceho procesu impeachmentu (ústavnej žaloby) prezidenta Donalda Trumpa v americkom Kongrese. Šéf Bieleho domu je obvinený, že pozastavením americkej vojenskej pomoci Ukrajine vytváral nátlak na ukrajinského kolegu Volodymyra Zelenského, aby spustil vyšetrovanie Trumpovho možného súpera v prezidentských voľbách Joea Bidena a jeho syna Huntera, ktorý pracoval pre ukrajinskú plynárenskú spoločnosť. Dôvodom mala byť údajná korupcia v tejto bývalej sovietskej republike.