Domáce

Poslanci chcú zvýšiť limit na nový režim platenia DPH

BRATISLAVA – Limit obratu na využívanie zjednodušeného režimu platenia dane z pridanej hodnoty (DPH) sa má zvýšiť z pôvodne navrhovaných 75 tis. eur na 100 tis. eur. Už v lete avizovanú dohodu medzi ministerstvom financií a zástupcami malých a stredných podnikateľov potvrdili vo štvrtok poslanci parlamentného finančného výboru, ktorí navrhli novelu zákona o dani z pridanej hodnoty schváliť s pozmeňujúcim návrhom so 100-tisícovým limitom. Podnikatelia do tohto obratu by tak na základe dobrovoľnosti mohli uhrádzať štátu daň z pridanej hodnoty až po prijatí platby za svoje tovary alebo služby.

Opozičným poslancom sa však aj táto hranica zdá byť príliš nízka. Poslanec Viliam Novotný na rokovaní finančného výboru predniesol návrh, aby sa limit zvýšil na maximálnu hranicu povolenú európskymi smernicami, teda na 500 tis. eur, čo si osvojili aj jeho opoziční kolegovia Pavol Zajac a Ivan Švejna. Zároveň navrhuje, aby tento režim bol pre podnikateľov s nižším obratom povinný a nie dobrovoľný. Práve to je však podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Radka Kuruca v rozpore s európskymi smernicami, pretože takýto režim platenia dane môže byť podľa nich iba na dobrovoľnej báze.

Predstavitelia ministerstva financií však v konečnom dôsledku nevylučujú, že sa bude suma hranice v budúcnosti zvyšovať. Hovoria o novom prvku v slovenskom daňovom systéme, ktorého fungovanie treba ale v praxi najskôr vyskúšať. Podľa Kuruca však zavádzanie takéhoto systému úhrady dane z pridanej hodnoty bude znamenať aj určité problémy v plnení hotovostného rozpočtu, keďže platby dane budú oneskorené.

Zmenou v novele o dani z pridanej hodnoty sa okrem toho má rozšíriť aj systém “reverse charge”, teda režim platenia dane, kedy ju uhradí až posledný subjekt v reťazci, na sektor stavebníctva. Podľa Kuruca bude toto opatrenie znamenať rozpočtový výpadok na úrovni zhruba 30 mil. eur, na druhej strane sa však počíta s úbytkom nadmerných odpočtov dane v rámci týchto reťazcov. Aj v tomto prípade opozícia tvrdí, že “reverse charge” by sa mal rozšíriť na viacero sektorov. Na Slovensku už platí napríklad na poľnohospodárske plodiny, stavebníctvo je však podľa štátneho tajomníka rezortu financií posledným sektorom, na ktorý ho možno u nás uplatniť.

Súčasťou novely majú byť podľa pozmeňujúceho návrhu z rokovania výboru aj zmeny v kontrolnom výkaze pre daň z pridanej hodnoty. Po novom budú musieť subjekty uvádzať do výkazu podrobnejšie údaje aj o svojich obchodných partneroch, od ktorých nakupovali v hotovosti. A to v prípade, ak ich daň vychádza za zdaňovacie obdobie vyššia ako 3 000 eur. Podľa Kuruca sa takéto opatrenie bude týkať zhruba len 1 800 subjektov. Zabráni sa ním ale tomu, aby boli hotovostné platby na základe jednoduchých daňových dokladov využívané na nadmerné odpočty.