Politika Domáce

Poslanci majú v utorok rokovať o novele, ktorá upravuje oblasť potratov

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v utorok rokovať o novele zákona o zdravotnej starostlivosti upravujúcej oblasť potratov. Je to jeden z posledných bodov schváleného programu 12. schôdze parlamentu. Plénum začalo ôsmy rokovací deň schôdze pokračovaním diskusie k novele zákona o hazardných hrách.

 

Koaliční poslanci v nej navrhujú vypustiť podmienku petície, ak chce obec na svojom území zakázať hazard. Takisto chcú zvýšiť vzdialenosť herní od škôl či sociálnych zariadení z 200 metrov na 500 metrov vzdušnou čiarou. Poslankyňa Lucia Drábiková (OĽANO) v diskusii upozornila na patologické hráčstvo, na závislosť na hazarde sa podľa nej liečilo približne 300 ľudí ročne. Skonštatovala tiež, že aj študenti stredných škôl sa stretávajú s hazardom.

V novele zákona upravujúcej oblasť potratov poslanci z klubu OĽANO navrhujú zmeny v sociálnych opatreniach pre ženy zvažujúce interrupciu, zmenu názvu umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva či obsiahlejšie hlásenie o potratoch.

Pozmeňujúce návrhy k tejto novele avizovala predkladateľka Anna Záborská (OĽANO) i šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS).